Інтенсивне дослідження інструментів штучного інтелекту у 2023 році призвело не лише до його широкого застосування у найрізноманітніших галузях, а й до суперечок про те, що його використання необхідно обмежити та взяти під контроль. Згідно з останніми дослідженнями МВФ, вже у найближчому майбутньому штучний інтелект може відчутно вплинути приблизно на 40% робочих місць.
Пошук балансу
Штучний інтелект поступово перетворюється на незамінний інструмент у виробництві сучасних технологій, а разом з тим стає доступнішим для звичайного повсякденного користування. Це добре видно на прикладі технологічних новинок, що виходили протягом року — смартфони, телевізори, пилососи та інші побутові прилади сьогодні значно розширюють свої вміння завдяки відповідним інструментам. Свій відбиток штучний інтелект лишає і у галузі розваг — сучасні онлайн казино часто використовують його задля оптимізації роботи, підвищення захищеності, а слоти онлайн мали персоналізовані рекомендації.
Враховуючи це, постає логічне питання, як зберегти відведену для штучного інтелекту роль надійного помічника, щоб максимально ефективно використати його потенціал, не створивши при цьому загрози для робочих місць? Аналітики схиляються до думки, що штучний інтелект переважно буде доповнювати людську працю, проте наслідки можуть бути різними:
- У розвинутих країнах інструменти ШІ можуть вплинути на 60% робочих місць;
- У менш розвинутих — на 40%;
- Для половини робочих місць ШІ вигідно підвищить виробничі показники;
- Для іншої половини — ризикує скоротити попит на робочу силу.
Ризики полягають у зниження заробітної плати та відсутності потреби наймати людей.
Не всі країни готові до взаємодії зі штучним інтелектом
Дослідження МВФ показує, що найкраще під сучасні тенденції краще адаптовані прогресивні країни, які відрізняються багатшою економікою. Відповідно, там вплив штучного інтелекту на робочі місця, зарплати та економіку в цілому швидше визначатиметься позитивно та не буде таким відчутним.
Там, де економічна ситуація гірше, сторонній вплив технологій може стати проблемою, яка може навіть загострити нерівність у суспільстві. Такі висновки повинні спонукати до розробки єдиної нормативно-правової бази, яка дозволяє обмежувати та регулювати вплив штучного інтелекту.
До речі, перші кроки у цьому напрямку було зроблено наприкінці 2023 року, коли країни ЄС узгодили певні правила, які реагуватимуть застосування ШІ. Їх метою є створення безпечної та прозорої системи штучного інтелекту та вводить певні обмеження у його застосуванні до людини: соціальне класифікування людей, їх ідентифікація за біометричними ознаками, розпізнавання емоцій тощо.