Фото: Пресс-центр НБУ В останні тижні Нацбанк зменшує продажі на міжбанку
Поточні коливання курсу і певна помірна девальвація гривні, не створюють ризиків для фінстабільності, стверджують у Нацбанку.
Поточні коливання курсу гривні не створюють ризиків для фінансової стабільності. Таку точку зору озвучила директор Департаменту фінансової стабільності Національного банку України Первін Дадашова в інтерв’ю для Інтерфакс-Україна, оприлюдненому у середу, 17 липня.
За її словами відбувається зміна рівня доларизації (співвідношення валютних депозитів до усіх коштів), але це значною мірою технічний ефект.
«Зміна курсу одразу призводить до переоцінки валютних депозитів та збільшення чи зменшення їхнього еквіваленту у гривні. Окрім цього технічного ефекту, ми не бачимо тенденції до збільшення доларизації, тож підстав для занепокоєння немає», – сказала вона.
Дадашова вважає, що це найкраще підтвердження тези, що поточні коливання курсу, певна помірна девальвація, не створюють ризиків для фінстабільності.
«Адже це не має наслідків зниження довіри до національної валюти. Ні бізнес, ні населення не прагнуть будь-якою ціною перейти з гривневих інструментів в інші засоби заощаджень. Ми не бачимо тиску на ліквідність банків», – заявила вона.
Дадашова розповіла, що з січня гривневі депозити зросли на 8%. А динаміка вкладів за довший період показує, що все нормально і з довірою населення до банків, і з накопиченнями коштів на рахунках.
«Наші оцінки доводять, що населення залишає на рахунках стабільно вищу частку зі своїх доходів, ніж до 2022 року. Це свідчить про певне зростання схильності до заощаджень. Також ми у звіті говорили про те, що загалом доходи населення зростають, тому ці надходження – відображення того, що ми бачимо в економіці. В частині фондування загроз для ліквідності банків зараз немає», – запевнила вона.
Нагадаємо, в останні дні долар і євро рекордно зростають відносно гривні. Напередодні було зафіксовано чергові історичні максимуми.
Загалом готівковий курс долара зростає вже чотири місяці поспіль. У червні він піднявся на 1,7% – до 40,85 грн.
При цьому Кабмін прогнозує подальше зростання курсу долара. Згідно з Бюджетною декларацією, у 2025 році середній курс зросте на 10% до 45 грн/долар. При цьому у бюджеті на 2024 рік закладено середній курс 40,7 грн/долар та 42,1 грн/долар на грудень.
Залиште відповідь