Німецькі економісти вважають, що підтримка України Німеччиною є невеликою порівняно з тим, чого б коштувала ФРН можлива перемога Росії в загарбницькій війні проти України.
Як передає Укрінформ, про це йдеться в аналітичній записці «Чого коштує не підтримувати Україну», оприлюдненій Кільським інститутом світової економіки (IfW Kiel).
Всупереч твердженням про величезні обсяги допомоги, військова підтримка України Німеччиною з 2022 року, початку повномасштабного вторгнення, була низькою з макроекономічної точки зору, зазначають економісти. Після 24 лютого 2022 року Федеративна Республіка надала військову допомогу на загальну суму 10,6 мільярда євро, в середньому близько 4 мільярдів на рік, або 0,1 відсотка ВВП.
«Однак припинення цієї допомоги та перемога Росії може коштувати щороку у 10-20 разів більше. Для Німеччини ми оцінюємо витрати від 1% до 2% ВВП на рік, що приблизно в 10-20 разів перевищує поточні рівні військової підтримки», — пишуть експерти, які пояснюють, чому перемога Росії призведе до значно більших витрат і чому Німеччина має прямий економічний інтерес у продовженні та навіть значному збільшенні підтримки України.
«Лише з економічної точки зору, якщо ми ігноруємо політичні та гуманітарні причини, в інтересах Німеччини надавати більше військової допомоги Україні, оскільки це, зрештою, є для нас дешевшою альтернативою», — заявив Йоганнес Біндер, науковець IfW Kiel та співавтор записки.
З ним погоджується другий співавтор Моріц Шуларік: «Ми оцінюємо, що вартість Німеччини в разі перемоги Росії буде приблизно в 10 разів вищою, ніж ми зараз надаємо військову допомогу».
Згідно з їхніми висновками, є три основні причини, які призведуть до високих додаткових витрат у разі припинення підтримки та перемоги Росії. Серед них те, що Німеччині доведеться рахуватися з напливом нових біженців і, таким чином, зіткнутися з додатковими витратами на житло, охорону здоров'я та освіту. По-друге, Федеративна Республіка буде змушена значно збільшити свій внесок у безпеку Європи. І по-третє, вона зіткнеться з витратами через порушення торгівлі та втрату прямих інвестицій в Україну.
Автори також стверджують, що з економічної точки зору Москву можна буде переконати розпочати серйозні мирні переговори, лише якщо режим не матиме шансів на воєнну перемогу і більше не зможе спекулювати на виснаженні України чи припиненні підтримки Заходу.
«Тому найкращий шлях до миру — це збільшення військової допомоги замість того, щоб ставити під сумнів її поточний рівень», — рекомендує Біндер.
Зазначається, що економічно Європа зможе постійно нарощувати виробництво оборонної продукції та виступати реальним геополітичним гравцем. Проте припинення підтримки Заходу означало б запрошення Росії продовжувати її агресивну війну.
Військова підтримка України Німеччиною відповідає економічним і стратегічним інтересам країни, резюмують експерти. Вони переконані, що лише зберігаючи надійні засоби стримування та збільшуючи військову допомогу, Німеччина може запобігти великому конфлікту, забезпечити довгострокову безпеку Європи та захистити принципи міжнародного права.
Як повідомлялося, ФРН постійно підкреслює, що є другим найбільшим у світі та найбільшим у Європі партнером Києва з точки зору надання всебічної допомоги.
Залиште відповідь