Дисципліна й порядок у військах напряму впливають на рівень боєготовності Збройних сил
Віднедавна в Україні набули актуальності дискусії про правопорушення в ЗСУ в умовах війни. Резонансними темами стали масові самовільні залишення військових частин, події навколо ТЦК, ведення контрнаступальних операцій, судові справи над офіцерами у цивільних судах та багато іншого. Все це повертає українське суспільство до полеміки про відтворення повноцінної системи військової юстиції – з військовими судами, прокуратурами, слідчими органами й поліцією, здатними забезпечити фахові розслідування й справедливе судочинство саме у цій сфері. Для того, щоб оцінити, наскільки важливою є така потреба для України, яка перебуває у стані війни, а також для її відновлення в післявоєнний період, варто проаналізувати досвід інших розвинених країн. Для прикладу візьмемо США, де цей механізм працює вже понад два століття.
ВПЛИВ НА ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ
Традиційно основна мета військової юстиції полягала у збереженні дисципліни й порядку в Збройних силах. Особливо нагальним це стає під час війни, коли чисельність війська збільшується в рази та, відповідно, зростає кількість потенційних правопорушень.
Наша країна переживає це на власному досвіді. Адже перед початком збройної агресії РФ у 2014 році мирна Україна мала відносно невелику чисельність ЗСУ – на той момент вони були скорочені з майже 800 тисяч у 1992 році до 150-160 тисяч. Паралельно, у перші десятиліття незалежності України, також були ліквідовані залишки військової юстиції – у тому числі, військові прокуратури та військові суди.
Проте після початку масштабної війни чисельність Українського війська знову зросла до нинішніх понад 800 тисяч. При цьому збільшилася й кількість правопорушень у ЗСУ – не лише кримінального характеру, а й пов’язаних із воєнною справою.
Якщо не реагувати на цю хвилю проблем, яка дедалі більше охоплює Збройні сили, структура оборони країни зазнаватиме зростаючого розладу зсередини. Тож діяти потрібно, але при цьому важливо забезпечити справедливе й фахове правосуддя, спроможне враховувати положення військових статутів і розбиратися не лише в кримінальних справах, але й у питаннях організації бойових дій.
Як підкреслив у коментарі Укрінформу високопоставлений американський офіцер, який віддав службі у військовій юстиції США десятки років, «головна мета цієї системи – чинити правосуддя, посилити порядок і дисципліну». І це, за його словами, «безумовно сприяє зміцненню бойової готовності військ».
Фото: Airman 1st Class William Rosado/Air Force
АМЕРИКАНСЬКИЙ ДОСВІД
Досвід створення та функціонування військової юстиції в Сполучених Штатах міг би суттєво спростити пошук такої моделі для України. Адже в Америці цей механізм діє з 1806 року, коли Конгрес уперше видав так звані «Статті війни». Відтоді система істотно еволюціонувала з появою нових кодексів, статутів, правил, уточнень тощо.
Зокрема, у 1950 році «Статті війни» були замінені Єдиним кодексом військової юстиції (UCMJ), який «став фундаментом нової системи та значно підвищив справедливість військового правосуддя». Зокрема, UCMJ свого часу забезпечив створення цивільного апеляційного суду на вершині системи. У 1968 році в США був прийнятий Закон про військову юстицію, який увів посаду військового судді та посилив роль адвокатів у системі. Ухвалення у 1980 році «Військових правил надання доказів» наблизило практику військових судів до федеральної цивільно-кримінальної практики. У 2014-2016 роках до UCMJ були додані положення про права потерпілих, розширені повноваження військових адвокатів та досудової юстиції, а також уточнені післясудові процедури. Зовсім недавно, у 2022 році були запроваджені суттєві реформи, зокрема щодо передачі повноважень від командирів незалежним спеціалізованим юристам по таких справах, як сексуальні злочини та насильства.
У Збройних силах США з цього приводу зазначають, що система військової юстиції гнучко розвивалася впродовж свого існування, аби забезпечувати «чесне, справедливе й ефективне» правосуддя в різних ситуаціях. Як підкреслюють самі офіцери цієї системи, нинішні виклики для американських Збройних сил набувають дедалі глобальніших масштабів, і це вимагає постійного вдосконалення механізмів військової юстиції, щоби система зберігала найкращий рівень ефективності.
Наразі система військової юстиції США вбудована в ієрархічну структуру військового командування та створює складну модель, яка включає, в тому числі, військові суди; офіси військових прокурорів; слідчі органи; військову поліцію та багато інших важливих компонентів.
Фото: Army National Guard / Staff Sgt. Katherine Dowd
СКЛАДНИКИ ВІЙСЬКОВОЇ ЮСТИЦІЇ США
Отже, насамперед, у США діє ціла система військових судів як окрема гілка судової влади. Вона складається з військових судів першої інстанції, військових апеляційних судів та військового суду вищої інстанції. До першої інстанції входять військові суди загальної юрисдикції й спеціальні військові суди. Крім того, для розгляду дуже незначних правопорушень командири підрозділів також можуть проводити розслідування й приймати рішення щодо покарання винних.
У Сполучених Штатах також (нечасто) можуть скликатися військові комісії, які є формою військового трибуналу, що проводить суд у справах, пов’язаних з війною. Військові комісії не діють постійно, їхня діяльність керується різними органами під егідою Міністерства оборони.
Система військових прокуратур у Збройних силах США також є розгалуженою. Зокрема, в кожному роді військ є Управління спеціального судового прокурора (OSTC). Ці органи відповідають за переслідування серйозних кримінальних злочинів за участі військовослужбовців, таких як убивства, насильства, жорстоке поводження з дітьми, викрадення тощо. Управління OSTC існують у кожному роді Збройних сил й очолюються офіцерами на рівні бригадного генерала чи адмірала. Справи з незначними правопорушеннями розглядаються офіцерами, які не входять до OSTC.
Крім того, у США функціонує Управління головного прокурора, представники якого координують слідчі дії, готують звинувачення та представляють Сполучені Штати у справах, що розглядаються військовими комісіями.
Фото: army.mil
Розслідуваннями у справах, пов’язаних із правопорушеннями у військовій сфері, займаються служби кримінальних розслідувань. Вони мають різні структури у різних родах військ та можуть залучати як військових, так і цивільних фахівців.
Фото: Pvt. Cecilia Ochoa
Як орган забезпечення правопорядку в Збройних силах США діє військова поліція. Вона виконує різні завдання – від забезпечення безпеки військових об’єктів, запобігання злочинам і реагування на надзвичайні випадки до затримань підозрюваних і проведення розслідувань. Крім того, військова поліція у зоні воєнних дій може виконувати бойові завдання, у тому числі щодо патрулювання, посилення безпеки військових розташувань, захисту військових конвоїв, розвідки маршрутів тощо. У Сполучених Штатах діють цілі командування, бригади, окремі батальйони й роти Військової поліції у різних родах військ.
У системі військового правосуддя США, крім того, представлені військові адвокати, які мають спеціальну освіту та забезпечують професійні консультації, а також захист прав та законних інтересів підозрюваних і обвинувачених військовослужбовців. Вони також можуть захищати інтереси резервістів і воєнних пенсіонерів та працюють, у тому числі, у військових контингентах США за кордоном. Крім того, існують юридичні фірми, які надають послуги військових адвокатів. У них працюють головним чином відставні або колишні офіцери – військові юристи.
У США також діє на постійній основі Комісія з розгляду питань військової юстиції (Military Justice Review Panel), яка вивчає проблеми галузі й стежить за відповідністю процесів Єдиному кодексу військової юстиції (UCMJ). Цей орган проводить незалежні огляди й оцінки виконання UCMJ та надає відповідні звіти до комітетів з питань Збройних сил Сенату й Палати представників. Робота Комісії зосереджена на «підтримці принципів справедливості та чесності у військовій правовій системі».
ЯК УСЕ ДІЄ НА ПРАКТИЦІ
Коли військовослужбовець скоїв порушення, спочатку проводиться розслідування. Серйозними вчинками, такими як зґвалтування, непристойні дії, наркодилерство або крадіжки, зазвичай займаються структури кримінального розслідування. Наприклад, у Сухопутних військах для цього існує Командування кримінальних розслідувань (CID).
Менш серйозні правопорушення, а також злочини, пов’язані з військовою діяльністю, розслідують військові слідчі або слідчі військової поліції.
У випадках дуже незначних правопорушень попереднє розслідування проводить безпосередній командир підозрюваного. Йому можуть допомагати офіцери військово-юридичної служби. На відміну від цивільних процесів, військові командири у таких випадках можуть самі вирішувати, чи варто висувати звинувачення, а також як слід покарати порушника. Причому притягнення до відповідальності може бути адміністративним (догана або, наприклад, звільнення контрактника) й передбачати несудове покарання. У разі ж, коли встановлене достатньо серйозне правопорушення, справа передається до військового суду.
Військові суди розглядають справи та виносять вироки, які обмежуються максимально дозволеними покараннями, визначеними у Посібнику для військових судів. Наприклад, за недотримання загального порядку та розпоряджень командування покарання може передбачати від звільнення з контрактної служби з позбавленням усіх виплат та надбавок – до ув’язнення до двох років. За шпигунство суд може застосувати найвище покарання – смертну кару.
Засуджені військовослужбовці мають право на перегляд справи в апеляційних судах. Водночас найтяжчі злочини розглядаються Військовим судом вищої інстанції. Однак перед тим, як справа потрапляє до вищої судової ланки, має бути проведене так зване розслідування за статтею 32, яке за процедурою схоже на розгляд цивільним журі присяжних.
Отже, система військової юстиції в США є складною та багаторівневою, орієнтованою як на діяльність у мирний час, так і у випадках, коли Збройні сили перебувають у зоні ведення війни. З огляду на те, що ця система почала практично функціонувати ще у ХІХ сторіччі й відтоді постійно вдосконалювалася, її можна вважати однією з найбільш розвинених та пристосованих до сьогодення серед інших країн. Якщо Україна всерйоз працює над відтворенням повноцінної системи військової юстиції, досвід США у цій сфері може безсумнівно стати корисним і вартим ґрунтовного дослідження й застосування в українських реаліях. Адже практика життя доводить – дисципліна й порядок у військах напряму впливають на рівень боєготовності Збройних сил.
Ярослав Довгопол, Вашингтон
Перше фото: Staff Sgt. Joshua Magbanua/Air Force
Залиште відповідь