20 вересня — Луків день: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні вагітним не можна готувати пироги з м'ясом – залишок вагітності може пройти нелегко.

20 вересня в народі прозвали Луків день. З цього дня починали торгувати цибулею, потрібно було підготувати овоч до продажу. Також в цей день в православ'ї шанують ігумена Глибокоріченського преподобного Луку Каппадокійського, інформує Ukr.Media.

Історія

Проживав Лука в Каппадокії в X столітті. Він вів праведне благочестиве життя, вів чернечий спосіб життя, відрізнявся особливою справедливістю і побожністю.

Звичаї та традиції

На Русі здавна цибулю вважали одним з найцінніших і корисних продуктів. Використовувалася вона не тільки в приготуванні їжі, але і з лікувальною метою. Недарма говорили, що цибуля від семи недуг допомагає. По ній судили, якою буде зима. Якщо багато лушпиння, то морозна і сувора, і навпаки.

У багатьох областях існувало повір'я, що якщо хоча б одну цибулину приготувати раніше, ніж зібрали урожай, то весь цибулі посохне і на наступний рік не вродить. Тому за цибульними грядками господарі особливо ретельно спостерігали, щоб хтось із заздрісних сусідів навмисно не вчинив подібну капость.

У цей день на Русі було заведено їсти цибулю для здоров'я і сили. Її варили і запікали, робили цибульні оладки і юшку, подавали на стіл пироги з цибулевою начинкою. Таку традицію легко дотримуватися і в наш час, адже не обов'язково їсти сиру або відварну цибулину, можна вживати овоч в смаженому або маринованому вигляді.

20 вересня за слов'янськими традиціями починалися гуляння хлопців. Важкі роботи в полях закінчені, урожай зібраний, в рекрути ще не призвали, так що можна було надіти кращий одяг і ходити по гостях. У цей день хлопці грали в рухливі ігри і влаштовували жартівливі кулачні бої.

Дівчата 20 вересня заплітали цибулю в вінки, розвішували в коморах під стелею і зверталися до святого Луки послати їм блискучі тугі коси. Частину лушпиння, що залишилося, не викидали, його настоєм дівчата полоскали волосся, що надавало їм блиск, здоров'я і міцність.

Оберігали за допомогою цибулі і домашню худобу. Жінки нанизували цибулини, немов намистини, на міцну нитку і вішали на шию коням і коровам, уберігаючи їх тим самим від недуг і падежу худоби.

Обряди в Луків день

  • На Русі в цей день не прийнято було свататися, вважалося, що результат справи буде невдалим.
  • У Луків день не беруть і не дають у борг дохід і хліб, це обіцяє неприємності.
  • 20 вересня дівчаткам не можна підносити в подарунок ляльок, вважалося, що потім в шлюбі вони не зможуть мати дітей.
  • У день святого Луки не поминають покійних по іменах.
  • За народними повір'ями не можна було 20 вересня хвалитися своїм здоров'ям, говорили, що його тут же можна втратити.
  • У Луків день не ставлять на стіл або стілець взуття, інакше незабаром в будинку буде горе (шибеник-самогубець).
  • Народні прикмети

    • Небо з ранку вкрите чорними хмарами, весь день буде дощовим.
    • Якщо шишки на ялинах і соснах закрилися і ущільнилися, значить, наближається погана погода.
    • За хвойними деревами визначали, яким буде зимовий період. Високо шишки на ялинових лапах висять, до пізньої зими, а якщо низько, то скоро варто чекати перших морозів.
    • Якщо 20 вересня повільно і дуже високо в небі пролітають журавлі, то осінь має бути дощова і холодна.

    Источник