15 жовтня – Купріян і Устина, Купріянів день: історія, традиції та прикмети свята

Небажано в цей день залишатися ночувати в чужому домі, інакше фінансове благополуччя опиниться під ударом.

Православні християни 15 жовтня згадують мучеників Кипріяна і Юстину, інформує Ukr.Media.

Мученики Кипріян і Юстина

В Антіохії в III столітті жив язичницький мудрець Кипріян. З самого дитинства батьки віддали хлопчика на служіння язичницьким ідолам. Кипріян навчався в найбільших центрах язичництва — на горі Олімп, в містах Аргосі і Таврополі, в єгипетському місті Мемфісі і в Вавилоні.

Повернувшись в Антіохію, він став шануватися язичниками як головний жрець, дивуючи людей здатністю керувати стихіями, насилати мор і виразки, викликати мерців.

Водночас в Антіохії жила християнка Юстина. Дівчина була красивою і сподобалася багатому і знатному юнакові Аглаїду. Однак всі його знаки уваги вона ігнорувала, демонструючи повну байдужість. Зневірившись, закоханий юнак звернувся за допомогою до жерця. Він пообіцяв, що зробить так, що дівчина відчує пристрасть до Аглаїда, ще більшу, ніж він відчуває до неї, і сама буде шукати його любові. Але сила духу святої виявилася сильнішою чорної магії.

Тоді язичник почав насилати хвороби на будинок дівчини, але молитвами і силою віри вона розвіяла чари. Багато хто, бачачи це, увірували в Ісуса, в тому числі і сам жрець. Покаявшись і охристившись, він обрав настільки праведний спосіб життя, що через рік став єпископом.

Священномученик навернув у віру стільки язичників, що в його єпархії нікому стало приносити жертви ідолам, і їх капища виявилися покинуті. Свята Юстина пішла в монастир і була обрана в ігумені. Під час гоніння на християн при імператорі Діоклетіані єпископ і ігуменія були схоплені і привезені в Нікомідію.

Спочатку їх віддали всіляким катуванням: єпископу стругали тіло, а черницю били по вустах і очах. Потім їх кинули в киплячий котел, але він не заподіяв їм ніякої шкоди. Після всіх мук вони були засуджені на усічення мечем.

Бачачи невинну смерть мучеників, деякому Феоктисту було так шкода їх, що він запалився серцем до Бога, припав до святого Кіпріана і, цілуючи його, оголосив себе християнином. Він негайно був засуджений на усічення.

Тіла мучеників переправили в Рим, де до XII століття вони покоїлися в базиліці св. Руфіни, неподалік порту Клавдія. Потім мощі перенесли в Латеранську базиліку в Римі, а частину відвезли в рідне місто — Антіохію Сирійську.

Традиції та звичаї свята

На Русі святих називали трохи інакше — Купріян і Устина. Мучеників шанували як захисників від нечистої сили, злих духів і чар. Дівчата при цьому зверталися до Устини, а юнаки просили допомоги у Купріяна. При цьому вважалося, що якщо не прочитати відповідну молитву, то на людину може напасти нечиста сила або людина протилежної статі зі злим умислом.

До 15 жовтня погода різко змінювалася, завершувалася золота осінь, і разом з листопадом приходили справжні холоди. Селяни з цього дня і протягом місяця сіяли під зиму буряк, моркву, кріп, петрушку, пастернак, часник, щавель.

На Купріяна і Устину тривали рукодільні вечірки, проте гучні веселощі, які супроводжували їх раніше, пропадали. Замість цього за роботою співали сумні пісні.

Народні прикмети

  • За вікном вітряно і дощить — зима буде холодною.
  • 15 жовтня випав сніг — до морозної і сонячної зими.
  • На Купріяна і Устину на вікнах утворився іній — найближчим часом встановиться гарна погода.

Источник