12 листопада — Зіновій і Зіновія, Синичкин день: історія, звичаї, традиції та прикмети свята

Сьогодні добре заводити нові знайомства — з новим знайомим можна дружити все життя.

Народне свято Зіновій і Зіновія відзначається 12 листопада (за старим стилем — 30 жовтня). У православній церкві це дата вшанування пам'яті священномученика Зиновія, єпископа Егейського, і його сестри — мучениці Зиновії. Інші назви свята: Зіновій, День Зіновія, Синичкин день, Свято мисливців, інформує Ukr.Media.

12 листопада за народним календарем — Зіновій і Зіновія

У народі цей день прозвали Синичкин, тому що, згідно з прикметами, саме сьогодні прилітають всі птахи — зимники. 12 листопада шанували синиць. Робили для них годівниці. Вірили, що якщо синичка залетить у двір, то буде щастя і достаток в домі.

Звичаї та традиції свята

За старих часів на Зіновія і Зіновію відзначали свято рибалок і мисливців, так як з 12 листопада починався сезон зимової риболовлі та лову хутрового звіра. Вважається, що в цей день треба зацькувати хоча б одного зайця, який називається «іменинником», інакше полювання весь рік буде невдалим, і в цей день не шкодували ні себе, ні коней, ні собак.

Поганим знаком, що тягне за собою багато бід і нещасть, вважається заєць, який перебіг вам дорогу. Можливо, в найближчому майбутньому ви або хтось із членів вашої родини важко захворіє. Крім того в справах вас будуть переслідувати суцільні промахи і невдачі.

Якщо в лісі вам випадково зустрілася зграя вовків, то незабаром може розв'язатися війна або інша велика біда з масовими людськими смертями.

Мисливці, які пополювали в цей день за зайцями, збиралися бенкетувати в одну хату до найстаршого серед мисливців. Першого підстреленого зайця готували тільки чоловіки, так як "баба все полювання зіб'є", додаючи моркву, цибулю і багато часнику. Їли його теж виключно мисливці, заїдаючи хлібом, спеченим для цього випадку з борошна пшеничного і житнього.

Мисливці на Зиновія просили у Лісовика, щоб він не плутав сліди в лісі і тим самим допомагав дістати багато дичини. За народним повір'ям, перш ніж йти в ліс, мисливці повинні були укласти угоду з Лісовиком, який дозволяв їм займатися промислом і підганяв до людей дичину. Якщо ж договір з духом не був укладений, то розлючений господар лісу міг не тільки залишити мисливця без здобутку, а й збити його з дороги — завести в гущавину або болото, де людина могла загинути.

Також домовлялися з ним про захист людей від дикого звіра. А за це господареві лісовому обіцяли поводитися правильно в його володіннях — не топтати траву, не ламати чагарники і дерева, не вбивати багато тварин, а також не чіпати матір з дитинчатами. Якщо ж дана обітниця не виконувалася, то Лісовик карав обманщика — плутав сліди, напускав лихоманку або ж лякав і шмагав гілками по тілу.

Обряди

Рибалки на Зиновія також відправлялися на лов. Якщо сітки приходили повними, улов неодмінно відзначали гулянкою на березі річки. У рибалок 12 листопада був свій звичай. Вони перед тим, як йти на риболовлю, тричі молилися. Першу ж рибку відпускали, щоб вона привела своїх родичів. Якщо сітки були повні, бенкетували прямо на березі водойми.

12 листопада називали ще Синичкин день, тому що саме до Зиновія прилітали всі птахи-зимники, в тому числі синички, снігурі, омелюхи.

До цього дня готувалися особливим чином — діти під керівництвом дорослих починали майструвати і розвішувати годівниці з кормом: гарбузовим насінням, несолоним салом або арахісом. При цьому говорили: «Підгодуй птахів зимою — послужать тобі весною». Також розкидали корм у себе у дворі, так як наші предки вірили, що якщо у двір залетить синиця, то в ньому, оселиться щастя і удача.

Народні прикмети

  • З поведінки синиць можна визначити, яка очікується погода: якщо рано вранці вони пищать, то вдарять сильні морози; хвилюються, кружляють і клюють деревну кору — гряде негода; сідають на вікна будинків — скоро настане справжня зима.
  • Якщо до годівниць підлітає багато синиць — буде заметіль і сильний снігопад.
  • Якщо зграї синиць підлітають до будинку — пора утеплятися.
  • Якщо вітер багато днів дув в одному напрямку, а потім раптово змінив його на протилежний, то очікуються рясні опади.
  • Якщо на Зиновія вовки зграями ходять — до голоду, мору або війни.
  • Побачили, що по небу швидко пливуть великі чорні хмари або воно затягнуте щільними світло-сірими хмарами, значить, негода затягнеться надовго.
  • Якщо сніг випав у вигляді дрібної крупи, то зовсім скоро чекайте перших міцних морозів.
  • Якщо кінь голосно ірже — значить, нечисть побачив. Потрібно тварину тричі перехрестити.
  • Мисливець 12 листопада з зайцем прийшов, а рибалка — з червоною рибою, — прикмета, що зима ситною буде.
  • Якщо дівчина з'їсть в цей день зайчатину — стане красунею, і від залицяльників не буде відбою.
  • 12 листопада не можна лаятися — інакше можна без удачі залишитися.

Источник