13 листопада — Спиридон і Никодим, Никодимів день: історія, звичаї, традиції та прикмети свята

Знайшли сьогодні гроші — не можна витрачати їх на себе, потрібно витратити на інших людей або віддати нужденним.

Народно-християнське свято Спиридон і Никодим відзначається 13 листопада (31 жовтня за старим стилем) кожного року. У православному календарі це дата вшанування пам'яті преподобних Спиридона і Никодима, просфорників Печерських, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У різних регіонах Русі 13 листопада відзначалося по-своєму: десь в цей день шанували мисливців, десь рибалки влаштовували своє свято, десь проводжали осінь і зустрічали зиму.

Спиридон прийшов до Печерського монастиря за часів служіння ігумена Пимена. Він був уже чоловіком в роках, непорочний, працьовитий. Його поставили на виготовлення просфор. Цим же послухом займався і Никодим. Протягом 30 років вони пекли просфори, безперестанку молилися Господу Богу і читали Псалми.

З історії православних дат відомо, що Спиридон був поставлений на виготовлення проскур в Печерському монастирі, куди він прийшов служити вже дорослим вмілим чоловіком. Разом з послушником Никодимом вони займалися цією справою 30 років. Весь цей час вони молилися Богу і читали Псалми.

Одного разу в пекарні сталася пожежа. Спиридон, який вже був помічений в створенні чудес, накрив вогонь своєю мантією, а з пов'язаних рукавів волосяниці зробив своєрідний посудину для води і Залив пожежу. При цьому ченці, які допомагали в гасінні пожежі, були здивовані, що мантія і волосяниця не постраждали від вогню і залишилися неушкодженими.

Звичаї та традиції свята

Головні традиції 13 листопада — ловля риби, полювання, приготування страв з курки, молитви про порятунок від вогню.

13 листопада селяни переводили курей з літніх будівель в зимові закути. Стару і ослаблену птицю відзначали для подальшого забою, так як такі особини зиму пережити не могли. У цей день готувалися різні страви з курятини: запечена або фарширована курка, котлети з курячого фаршу, курники — пироги з начинкою з курячого м'яса.

У деяких районах відзначали своє свято рибалки. За народним повір'ям, якщо зловити в цей день рибу, зробити її начинкою для пирогів, і кожен член сім'ї покуштує це куховарство, то в будинку оселиться розсудливість, і всі будуть здоровими.

Мисливці також користувалися на Спиридона і Никодима особливою пошаною. У ці дні вони виходили на перше заяче полювання по свіжому снігу. Зайчатина вважалася ласощами і, якщо вдавалося зловити звірка, сім'ю мисливця в цей день чекала смачна вечеря. У народі вірили, що здобута і з'їдена зайчатина зробить чоловіка красивим і привабливим для протилежної статі, а заячі лапи, як трофей, принесуть удачу в житті.

Народні прикмети

  • Якщо вдень стоїть тепла погода, то в найближчі 2-3 дні буде сильний вітер.
  • Якщо ведмежий барліг розташовується на височині — бути весняній повені.
  • Якщо в цей день не виспатися, то життя буде недовгим.
  • Народжені в цей день рідко бувають щасливі, хоча і домагаються всього в зрілі роки.
  • Сонячна і ясна погода — прикмета, що буде поривчастий і сильний вітер в найближчі дні.
  • Голосно цвірінькають горобці — чекайте теплої погоди, і навпаки.
  • Рибалки 13 листопада між собою посварилися — рибалка всю зиму буде невдалою.
  • Перший улов потрібно обов'язково пожертвувати храму або продати, а на виручені гроші купити свічки, щоб поставити їх в церкві.
  • Якщо з'їси страву з курятини в цей день — чекайте щасливої долі.
  • Не варто спілкуватися з незнайомцями — 13 листопада дуже легко порчу нанести.
  • Втратити ґудзик — хтось наврочив людині.

Источник