В останній день квітня ввечері не можна пекти хліб.
30 квітня (17 квітня за старим стилем) в народі заведено відзначати день Зосима Бджоляра, інформує Ukr.Media.
Історія
Свою назву свято отримало на честь преподобного Зосима Соловецького, який жив в 15 столітті під Новгородом. Коли його батьки померли, він вирішив віддати все своє майно нужденним, а сам постригся в ченці.
Разом з преподобним Саватієм побудував першу келію, яка після стала монастирем, а Зосим при ньому — ігуменом. Якось Зосим і Саватій вирушили в Афон, звідки привезли бджолину матку. Ця подія і стала початком бджільництва.
З цього часу і стало вважатися, що Зосим протегує бджолам. Тому 30 квітня назвали днем Зосима Бджоляра.
Обряди та традиції
У це свято бджолярі обов'язково виносять вулики на вулицю і дивляться, чи в цілісності рій після зими. Якщо 30 квітня тепло, то їх випускають політати, в холодний день їх просто годують цукровим сиропом для зміцнення сил.
Поки бджоли літали, стіл, що стоїть посередині бджільника, накривали білою скатертиною. На неї клали хліб з сіллю, а також ставили воду Богоявленську і свічку, яка залишилася після Великодньої ранкової служби. Свічку запалювали і обходили з нею всі пасіки, попутно окроплюючи водою.
Після матку клали у вулик, щоб рій до неї прилетів, і говорили такі слова: «не бджолу саджу, а мати бджолину висаджую. До неї всі прилетять і медом пригостять. Зосим, благослови, рій мій в цілісності збережи». Хліб з'їдали.
Хоча в народі і вважалося, що бджола хорошої людини не вкусить, але саме 30 квітня пасічники були раді її укусу. Цим вона як би підтверджувала, що заради господаря готова померти. Адже всі знають, що після того, як бджола вжалить, вона тут же гине.
Пасічники з собою брали незаміжніх дівчат. Згідно з народними прикметами, якщо дівка почує перше дзижчання бджіл, то цього року нареченого зустріне.
Жінки ж заговорювали 30 квітня мед. Він допомагав від усіх бід, виліковував недуги, мирив тих, хто посварився, дарував чарівність і красу, а також привертав любов і щастя.
Прикмети
- Урожай хороший буде у тих рослин, біля чиїх квіток будуть бджоли літати.
- Морква і петрушка, посіяні 30 квітня, виростуть у великій кількості.
- Якщо бджоли на вишню не сідають, то її урожай буде поганий.
- Яка 30 квітня погода, таким і травень буде.
- Вранці дощ, в обід — сонячно, а вночі заморозки. Така погода вказує, що коренеплоди не вродять.
- Хто ранок 30 квітня почне з ложки меду, той рік здоровий буде.
- Подружжя обмажуть губи один одного медом, а потім поцілуються — будуть жити в мирі та злагоді. А якщо раптом сварка між ними і станеться, то швидко помиряться.
- Народжений 30 квітня ніколи не буде жити в бідності. Завжди знайдеться робота, завдяки якій він і його близькі не будуть ні в чому мати потребу.
- Теля, сьогодні народжене, треба медом пригостити, а також дати корові, тоді вони будуть кріпкими і здоровими.
- Хто захворіє 30 квітня, повинен з'їсти ложку меду, й одразу ж піде на одужання.
- Чужі бджоли в цей день прилетіли у двір — до прибутку.
Залиште відповідь