Російська компанія, яка займається закупівлею зерна на окупованих територіях України, поставила до Єгипту понад 20 тисяч тонн пшениці. Раніше не було відомо, що Єгипет приймає російські судна із зерном, зібраним у непідконтрольних Україні регіонах. Про це пишуть «Важные истории».
30 грудня судно «Михайло Ненашев» прибуло в порт Олександрія (Єгипет). Згідно з російським санітарним сертифікатом, виданим Россільгоспнаглядом, вантаж — понад 27 тисяч тонн пшениці — спочатку призначався для Сирії. Україна раніше звинувачувала Сирію у сприянні контрабанді українського зерна. Однак після втечі сирійського президента 8 грудня судно затрималося біля берегів Кіпру майже три тижні, а потім вирушило до Єгипту.
Дані єгипетського Агентства морського транспорту та логістики вказують, що фактична вага вантажу склала 24,2 тисячі тонн — на 3 тисячі тонн менше, ніж зазначено у російському сертифікаті. Причина розбіжності залишається незрозумілою. У документах також не зазначено вартість пшениці, але, виходячи із середньої світової ціни у грудні, вона могла становити близько 6,7 мільйона доларів.
Покупцем виступила єгипетська агенція Mostakbal Misr for Sustainable Development — підрозділ, пов’язаний з збройними силами Єгипту. Нещодавно воно стало основним імпортером пшениці та інших товарів у країні, замінивши державне агентство із продовольчих закупівель.
Єгипет — одна із ключових ринків для російського зерна. Проте раніше країна вже відмовлялася приймати судна із зерном, яке, на думку України, було вивезено з окупованих територій.
У документах експортером зазначено російську компанію «Паллада». Протягом двох місяців перед відряджанням судна компанія отримувала невеликі партії пшениці з окупованої Запорізької області, загальним обсягом 126 тонн відповідно до карантинних сертифікатів.
Перевірити, чи було в поставленому до Єгипту вантажі зерно саме з цих регіонів неможливо.
Раніше українська дослідницька ініціатива SeaKrime, пов’язана з «Миротворцем», повідомляла, що судно завантажувалося наприкінці листопада терміналом «Авліта» в Севастополі. У санітарному сертифікаті на зерно вказано ім’я співробітниці Россільгоспнагляду, яка видала документ. Згідно з витоками, вона проживає в Севастополі, але на запити не відповіла.
Аналітик Інституту Близького Сходу Йорук Ішик зазначає, що якщо зерно справді вивозилося із Севастополя, це підтверджує його походження з окупованих територій України. Він наголошує, що російське зерно зручніше транспортувати через порти, такі як Новоросійськ.
Про компанію «Паллада» відомо небагато. Вона була зареєстрована у серпні 2022 року і на 89% належить Сергію Кузнєцову. Українська військова розвідка стверджує, що «Паллада» раніше експортувала зерно з окупованого Криму, а також отримувала дозвіл на постачання ячменю з окупованої частини Херсонської області до Ірану.
New York Times, посилаючись на дані Держдепартаменту США, також згадувала, що судно «Михайл Ненашев» транспортувало зерно з окупованих українських територій. У 2022 році Україна звернулася до Туреччини з проханням допомогти розслідувати діяльність «Михайла Ненашева» та ще двох суден, які заходили до турецьких портів з можливим вантажем з окупованих територій.
Залиште відповідь