«Редан» у Харкові: молодіжна субкультура чи провокація російських спецслужб?

Фото: Нацполіція в Харківській області 27 лютого поліція попередила масштабну бійку в центрі міста.

Українських підлітків захопив новий молодіжний рух «ПВК Редан». Прихильники субкультури в останні дні лютого мали влаштувати масштабні бійки у великих містах з супротивниками з інших  угруповань. Поліцейським вдалося попередити зіткнення. Правоохоронці вважають, що цими групами молоді керують російські спецслужби.

27 лютого вдень біля «Нікольского» почали збиратися підлітки в чорному одязі. Вони планували влаштувати вуличну бійку зі своїми супротивниками, але не встигли. Того дня поліцейські затримали  257 чоловік. Тільки 30 з них виявились повнолітніми, а наймолодшому учаснику «банди» виповнилося лише 11 років. Усі вони були прихильниками молодіжних субкультур «Редан» та «АнтиРедан».

Що таке «Редан»?

«Редан» — відносно нова субкультура, яка набула популярності перш за все в Росії черед прихильників аніме. Назву члени групи запозичили з манги (японського графічного роману) Hunter x Hunter. «Геней Редан» у цих манга — назва злочинної організації. Представники субкультури носять темний одяг із зображенням павука або четвірки, у них часто довге волосся. У російській соціальній мережі VK є десятки групп цього руху. Останнім часом вони називають себе «ПВК Редан», тобто, приватна військова компанія, за аналогією з «Вагенром», але насправді до війни субкультура не має жодного стосунку.

Так виглядають члени «ПВК Редан». Фото: паблік групи в vk

Члени «Редану» вважають своїми ворогами футбольних фанатів, або так званих «офників» — підлітків, що агресивно ставляться до субкультур. Ті, у свою чергу, почали об’єднуватися у групу «АнтиРедан». Представники цих неформальних рухів зустрічаються біля торгівельних мереж, аби побитися та з’ясувати, хто з них «крутіший». Людям старшого покоління ці субкультури можуть нагадати протистояння так званих «неформалів» та «гопників», які були актуальними наприкінці 1980-х та у 1990-ті роки. 

Хвиля з Москви

Головні групи «ПВК Редан» координуються з Росії, саме там почалися сутички між «реданами» та «антиреданами». З 24 по 25 лютого силовики затримали у Москві близько 300 підлітків за масову бійку. Хвиля масових заворушень прокотилися великими містами РФ, бійки і затримання були в Санкт-Петербурзі, Курську, Новосибірську та Казані.

У той же час заклики до заворушень почали лунати в українських групах «ПВК Редан».  Усе почалося з Полтави, де 25 та 26 лютого підлітки таки влаштували масову бійку — поліцейські не змогли розігнати зборище. За повідомленням місцевих ЗМІ, патрульних було надто мало. Але до наступних бійок правоохоронці вже приготувалися як слід. 

Затримання «реданівців» біля «Нікольського». Фото: поліція в Харківській області

27 лютого «реданівців» та «антиреданівців» масово затримували в Києві, Львові, Івано-Франківську, Луцьку, Дніпрі, Житомирі. Найбільший «улов» у поліцейських був в Харкові. Біля ТРЦ «Нікольський» вони затримали 70 підлітків, усього по центру міста впіймали 257 чоловік, з яких лише 30 були старшими 18 років. З них — 66 дівчата, інші — хлопці. У деяких із собою були ножі, кастети, газові балончики. 

«Справу невідкладно взяли в роботу — знайшли внутрішні чати в Telegram, через які підлітки збирались та координувались. Встановили особу кожного. Сьогодні зранку вже проводимо 3 обшуки у можливих організаторів масових заворушень — один з них неповнолітній. Батьки явно були в шоці з того, чим займаються їх діти», — розповів начальник слідчого управління поліції в Харківській області Сергій Болвінов.

Дослідження переписок у закритих групах дозволило дослідити цікаву закономірність — рух, ймовірно, керувався з Росії. Усі переписки велися російською, а час зборів для бійки позначався з припискою «по Киеву» — тобто, за київським часом. В Україні так ніколи не кажуть, бо в нас, на відміну від Росії, лише один часовий пояс на всю країну.  

Переписка в закритій групі. Скриншот: поліція в Харківській області

Поліцейські підозрюють, що  мирну та нешкідливу підліткову тусовку прихильників аніме, якою був «Редан» раніше узяли під контроль російські спецслужби, аби провокувати підлітків на масові заворушення в українських містах.

«Це не просто субкультура підлітків. Для підліткового середовища характерні конфлікти на тему музики, зовнішнього вигляду. Належність до зграї важлива для підлітків, цю психологічну особливість використовують для просування цього тренду…  В українських телеграм-канах ми бачимо, що йде активний збір персональних даних. У подальшому вони можуть використовуватися для спеціальних психологічних операцій», — розповів в ефірі телеканалу «Київ» Андрій Шаповалов, в. о. керівника Центру протидії дезінформації при РНБО.

За його даними, українські групи «Редан» в соцмережах почали масово з’являтись 24-26 лютого, як раз перед стартом провокацій в обласних центрах. Поліцейські заблокували більше 20 каналів та продовжують шукати інші групи і встановлювати їхніх керівників. Масові бійки між представниками різних субкультур небезпечні ще й тому, що відволікають поліцейських від розслідування більш небезпечних злочинів, наприклад, тих, що вчинили колаборанти чи корегувальники ворожих ударів.

«Поліцейським зараз робити вже нічого? Всі військові злочини задокументували? Всіх колаборантів виявили? Всім людям на деокупованих територіях допомогли? Будь-ласка, приділіть увагу дітям, не дайте російським злочинцям залізти в їх голови!», — звернувся до батьків харківських підлітків начальник Головного управління Національної поліції у Харківській області Володимир Тимошко.

Поліцейські провели розмови з батьками підлітків-хуліганів. Фото: поліція в Харківській області

Правоохоронці продовжують рорзслідування «справи Редану». За даними харківської поліції, вже встановили та опитали усіх учасників внутрішніх чатів, через які підлітки збиралися на бійки.  Зараз поліцейські встановлюють джерела фінансування і адміністраторів цих інформаційних каналів, а також організаторів зібрань підлітків.

Джерело