Національна гвардія України не змогла придбати кровоспинній турнікети через протидію одного з постачальників.
Навесні 2024 року Нацгвардія оголосила тендер на закупівлю 100 тисяч турнікетів.
Окрім кращої ціни, Нацгвардія вимагала від постачальника дотримання декількох умов: металевий вороток (важіль, що затягує джгут довкола кінцівки) та фіксуюча кліпса з липучкою. Чому? Тому що металевий вороток – це надійність. Він міцний, а також дає більшу змогу адекватно відчути силу затиску джгута, бо не згинається. А фіксуюча кліпса з липучкою – це так би мовити запобіжник, який легко накладається та запобігає послабленню джгута. Разом обидві деталі дають більший шанс накласти турнікет собі власноруч. Мабуть, з цих причин «Дніпро» наразі дещо дорожчий за «Січ».
Американський САТ не має металевого воротка, а Січ не має фіксуючої застібки з липучкою. Тобто технічно умовам тендеру задовільняв лише турнікет «Дніпро». Він і був визначений переможцем тендеру. Після цього власник «Січі» почав вимагати скасування тендеру.
Викликає подив, що протестувати власник «Січі» почав не в той момент, як дізнався про умови тендеру, а після визначення переможцем свого конкурента.
Ніхто не заважав «Січі» зробити продукт відповідно до вимог Нацгвардії. Конструктивні переваги «Дніпра» вже два роки як не були секретом для «Січі». Слід відзначити, що Нацгвардія вже давно надавала перевагу технічним характеристикам турнікетів «Дніпро».
Водночас на сайті Prozorro є чимало тендерів, в умовах яких прописана вимога до турнікета мати стрічку, на якій час накладення джгута можна нанести патроном. Тобто, так би мовити, нацарапати цей час гострим кінцем патрона на випадок, якщо під рукою нема маркера чи ручки. Таку стрічку має лише турнікет «Січ». Але замовник має право визначати сам, які технічні вимоги для нього важливі. І ще не було жодного тендера, де конкуренти «Січі» вимагали би скасування тендера через таку специфічну вимогу.
До речі, після скасованої закупівлі кілька підрозділів Національної гвардії України звернулися до компанії «Простір» з проханням надати турнікети «Дніпро». Отже нацгвардійці потребували саме цих турнікетів. Виробник пішов назустріч підрозділам НГУ і передав кілька тисяч кровоспинних джгутів.
Залиште відповідь