Український ринок праці продовжує постійно змінюватися та адаптуватися до умов воєнного стану. У листопаді тільки на одному сайті Jooble було розміщено близько 40 тис. пропозицій роботи в Києві та інших містах. Очевидно, мобілізація та відтік населення за кордон стали причинами кадрового дефіциту по всій країні. Роботодавці шукають спеціалістів в усіх секторах, пропонуючи їм підвищення заробітної плати, комфортні умови праці, гнучкий графік та можливість дистанційної роботи.
Які тенденції ми спостерігаємо протягом 2024 року?
Протягом тривалого часу в Україні існував так званий «ринок роботодавця». Одна вакансія іноді могла зібрати сотні відгуків, що дозволяло компаніям проводити ретельний відбір кандидатів. Сьогодні ж ми маємо справу з «ринком шукача», адже кількість пропозицій у більшості секторів перевищує попит. Активність спеціалістів, які бажають знайти роботу, значно знизилися. Для шукачів тепер в пріоритеті не легше рівень заробітної плати, але й отриманий досвід та можливості кар’єрного зростання.
Іншими змінами ринку праці у 2024 році стали:
- Відмова від поділу професій на «чоловічі» та «жіночі» – жінки активно залучаються до спеціальностей, які історично вважалися суспільством суто «чоловічими». Наприклад, у Києві запущений пілотний проєкт перекваліфікації на водійок громадського транспорту.
- Збільшення кількості ремоут-вакансій – дефіцит кваліфікованих кадрів змушує роботодавців шукати фахівців в інших містах та країнах, тому на сайтах з пошуку роботи приріст пропозицій з дистанційним форматом праці за останній рік склав близько 20%.
- Поява військового рекрутингу – українцям пропонуються цілком традиційні робочі вакансії, але у лавах ЗСУ. Тут можна знайти як військові спеціальності, так і професії, не пов’язані з виконанням бойових задач. Наприклад, кухар, заправник, фінансист, системний адміністратор, SMM-менеджер тощо.
Експерти Jooble також відмітили зростання попиту на фахівців без досвіду роботи. Близько 45% пропозицій зараз передбачають можливість працевлаштування для новачків. Щоб початківцям було легше адаптуватися, роботодавці впроваджують програми навчання та підтримки персоналу.
Які міста є лідерами за кількістю вакансій?
Переважна більшість пропозицій роботи сфокусована у великих містах та обласних центрах. У листопаді до п’ятірки лідерів увійшли Київ (26,1 тис.), Львів (6,5 тис.), Дніпро (6 тис.), Одеса (4 тис.) та Харків (2,6 тис.). Протягом осені приріст вакансій на 2-5% спостерігався у різних областях: Черкаській, Івано-Франківській, Волинській, Запорізькій та Чернігівській.
За підрахунками аналітиків на ринку праці зараз розміщено близько 100 тис. вакансій. Проте, через бойові дії, їхній розподіл по території країни залишається нерівномірним. Значне зменшення кількості вакансій спостерігається в областях, що знаходяться на лінії фронту, – Донецька, Луганська, Харківська, Запорізька, Херсонська та Миколаївська.
Кого шукають роботодавці?
Найвищий попит на працівників спостерігається у сфері робочих спеціальностей. Тут шукають вантажників, різноробочих, слюсарів, пакувальників, швачок та операторів автоматичної лінії. Більшість вакансій не вимагають досвіду та резюме, тому знайти роботу у цьому сегменті можуть усі охочі. На місяць спеціалістам пропонують від 18000 до 30000 грн.
Кадровий дефіцит також спостерігається у таких напрямах:
- Сфера обслуговування – послуги готельно-ресторанного бізнесу майже ніколи не втрачали попит серед населення. Для працевлаштування у закладах харчування та готелях запрошуються кухарі, баристи, офіціанти, покоївки, хостес та адміністратори. В середньому фахівцям пропонують ставки у 18000-20000 грн + чайові.
- Продажі – щороку в Україні відкривається близько тисячі нових бізнесів роздрібної торгівлі та компаній, що пропонують свої послуги. На роботу потрібні менеджери з продажу, продавці-консультанти, клієнт-менеджери, касири, мерчендайзери. Рівні доходів у цій сфері коливаються від 20000 до 50000 грн.
- Транспорт та логістика – наземні маршрути зараз є єдиним варіантом для пасажирських та вантажних перевезень. Саме тому українські компанії активно шукають водіїв автобусів, вантажівок, експедиторів, логістів та автомеханіків для технічного обслуговування машин. Спеціалістам пропонують 27000-50000 грн на місяць.
- Будівництво – послуги будівельних компаній наразі актуальні для відновлення зруйнованої ворогом інфраструктури та «заморожених» у 2022 році будівництв. Бригади потребують фахівців усіх профілів: електриків, зварювальників, монтажників, сантехніків, конструкторів тощо. На місяць спеціалісти можуть заробляти від 25000 до 70000 грн.
Серед «білих комірців» підвищений попит спостерігається на лікарів, бухгалтерів, топ-менеджерів, вчителів та інженерів. Ці посади вимагають високого рівня кваліфікації, що значно ускладнює процес пошуку кадрів в умовах масового відтоку населення та мобілізації.
Які навички цінуються найбільше?
Рекрутери провідних українських компаній вважають, що визначальними для працевлаштування є soft-skills. Опитування роботодавців демонструють, що найбільше цінуються такі навички:
- гнучкість та адаптивність;
- керування часом;
- стресостійкість;
- технологічна обізнаність;
- аналітичне мислення.
В епоху швидкого розвитку технологій важливо, щоб кандидат був готовий йти у ногу з часом та приділяти увагу саморозвитку. Для цього компанії створюють внутрішні академії. оплачують курси з підвищення кваліфікації, надають доступи до онлайн-бібліотек тощо.
Залиште відповідь