Автора «абеноміки» та японського «друга Путіна» вбив ветеран самооборони — Події

Автора "абеноміки" та японського "друга Путіна" вбив ветеран самооборони - Події

Фото: Томохіро Осумі/Пул через REUTERS

У Японії у місті Нара було скоєно замах на колишнього прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе. Невідомий вистрілив у нього з дробовика двічі, коли Абе вимовляв передвиборну промову біля залізничного вокзалу.

Замах під час мітингу

— Він виступав із промовою, і ззаду підійшла людина. Перший постріл пролунав так, що це було схоже на іграшковий пістолет. Він не впав, тільки був гучний звук. Другий постріл було краще видно, видно було спалах і дим, — цитує агентство Франс-прес співрозмовницю японської телекомпанії NHK. Після поранення Сіндзо Абе помер у шпиталі. Вбивцю затримала поліцієя.

Екс-прем’єра було вбито за два дні до виборів до Палати радників, які пройдуть у Японії 10 липня 2022 року. На них буде обрано 124 із 245 членів верхньої палати Національного парламенту. Сіндзо Абе виступав на мітингу біля вокзалу Нари з промовою на підтримку кандидата від його партії на виборах верхньої палати парламенту Японії, що відбудуться у неділю. Сіндзо Абе був смертельно поранений під час вуличної промови — типового для японських політиків явища.

Востаннє японського політика вбили понад 60 років тому

Слід зазначити, що вбивство політиків — дуже рідкісний випадок для Японії. Востаннє це сталося понад 60 років тому. 12 жовтня 1960 року під час політичних дебатів у Токіо було смертельно поранено лідера Соціалістичної партії Японії Інедзіро Асанума. Його вбивцею став 17-річний терорист ультраправих поглядів студент Отоя Ямагуті. Його батьком був полковник Сил самооборони Японії Сімпей Ямагуті. Вбивця встиг ударити політика мечем вакідзасі у живіт та груди, перш ніж підоспіла охорона. Асанума помер по дорозі до лікарні, а Ямагуті наклав на себе руки у в’язниці.

Фотограф газети «Майніті» Ясусі Нагао, який встиг сфотографувати момент нападу, став першим іноземним фотографом, який отримав Пулітцерівську премію за «репортаж новин».

Нападник був незадоволений Абе

Підозрюваний у нападі на Сіндзо Абе 41-річний Ямагамі Тецуя був затриманий поліцією на місці події, у нього вилучено зброю. Опір він не чинив. Раніше він був колишнім військовим і служив у морських силах самооборони Японії до 2004 року. Тецуя Ямагамі, затриманий за замах на колишнього прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе, пояснив, що хотів його вбити, оскільки був незадоволений ним.

І тут примітно те, що саме Сіндзо Абе сприяв збільшенню чисельності японської армії — сил Самооборони — і 2015 року зробив так, що вони могли брати участь в операціях за кордоном.

На місці злочину було знайдено саморобну рушницю (скоріше обріз). Це пояснюється тим, що в Японії дуже жорсткий контроль над зброєю.

Ким був Сіндзо Абе

Він син колишнього міністра закордонних справ та двоюрідний онук колишнього прем’єр-міністра. Вперше очолив уряд у 2006 році і на той момент став наймолодшим прем’єром у післявоєнній історії Японії.

Перший рік Абе-прем’єра виявився повним скандалів та політичних проблем у його партії, і через рік він пішов у відставку. Наступного разу Сіндзо Абе став главою уряду у 2012 році і залишався на цій посаді до 2020 року.

Абе почав послідовно проводити досить своєрідну економічну політику, яка отримала назву абеноміка. Вона була покликана оживити економіку Японії, яка стагнувала два десятиліття, довгий час вражена дефляцією. Її основним ідейним натхненником та радником Абе став Коїті Хамада, професор Єльського університету японського походження. Загалом заходи цієї політики, головним методом якої є штучна девальвація ієни шляхом подвоєння грошової маси, не відрізняються новизною, проте їх застосування часто доходить до крайнощів і викликає критику у ряду економічних експертів, які побоюються початку нових міжнародних валютних воєн.

Сіндзо Абе пішов у відставку за часів коронавірусу, пославшись на проблеми зі здоров’ям. У результаті обіймав цю посаду найдовше за інших японських керівників уряду. При цьому він залишався впливовою фігурою у правлячій Ліберально-демократичній партії Японії. Нинішній прем’єр Фуміо Кісіда – протеже Абе.

Сіндзо Абе вважався найприязнішим до Москви главою уряду історії Японії. Його називали «другом Путіна». Він провів із ним 27 зустрічей і казав, що російський президент йому «дорогий як партнер», з яким можна поговорити по душах.

Завданням прем’єр-міністра, як він неодноразово підкреслював, було підписання мирного договору з Росією та повернення Японії частини Курильських островів. Однак йому не вдалося досягти жодного прогресу у цьому ключовому для нього питанні.

А після початку війни в Україні Сіндзо Абе звинуватив Зеленського на початку спецоперації Росії.

— Можливо, можна було б уникнути воєнних дій, якби президента України можна було змусити пообіцяти, що країна не вступатиме до НАТО, або змусити надати високий рівень автономії двом анклавам на сході, – сказав він в інтерв’ю Economist.

Джерело