Авторка фото — Зоя Степанюк.
У групі Рослинний світ України в мережі днями опублікували фото незвичних червоних ягідок. Вони не схожі на звичайні їстівні ягоди, а тим більше їх можна знайти у лісі навіть серед зими, що викликає ще більше питань.
Що це на сухих дубових листочках? Рівненщина січень 2025р. – написала користувачка мережі Зоя Степанюк.
У коментарях до допису користувачі мережі поділилися думками щодо дивних червоних ягідок. З’ясовується, з них навіть можна робити чорнило:
- З оцих горішків якось можна робити чорну фарбу. Але треба їх багато, і процес трудомісткий і вимагає інгредієнтів типу залізного купороса.
- Гали. Колись з них робили чорнило.
- А ще сік галів допомагає при герпесі.
- Там ховаються всякі комахи і тд, а навесні вилазять.
- Мені в дитинстві до зуба прикладали як болів. Дивно як воно діє, та біль проходив.
- В нього є лікувальні властивості.
Дубові гали — це круглі утворення на листках, гілках або стовбурах дуба, які виникають у результаті діяльності галових ос. Оси відкладають яйця в тканини рослини, і під впливом хімічних речовин, що виділяють личинки, рослина формує навколо них захисне утворення — гал.
Фото з відкритих джерел
Гали справді століттями використовували для виготовлення чорнила. Так звані жовчні чорнила (або залізо-галові чорнила) мали широку популярність від середньовіччя до XIX століття.
Рецепт чорнила простий:
- потрібно подрібнити гали й замочити їх у воді, щоб видобути дубильні речовини;
- додати залізний купорос (сульфат заліза). Реакція дубильних речовин із залізом дає темний колір.
- додати гуміарабік (для в’язкості) та трохи оцту (для стабільності чорнила).
Такі чорнила мали гарну стійкість, їх використовували для письма документів, які збереглися до наших днів. Зазвичай такі чорнила виготовляли в аптеках фармацевти. А продукт вищої якості навіть привозили з-за кордону.
Залиште відповідь