Цифрові рішення допомагають дієвішому втіленню реформ, яких вимагає статус кандидата на вступ до ЄС
Україна, попри війну з росією з 2014 року та повномасштабне вторгнення рф у 2022, досягла значних успіхів у цифровій трансформації. Саме цифрові рішення допомагають втілювати реформи, яких вимагає статус кандидата на вступ до ЄС, за принципами відкритості, прозорості, підзвітності та демократії участі.
Прикладами таких рішень є, наприклад, система Трембіта, Портал Дія, система PROZORRO, система Spending тощо.
Не винятком є й реформа децентралізації. Ключовими цифровими інструментами, що впроваджує Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, є:
-
екосистема DREAM;
-
ГІС регіонального розвитку;
-
оновлений портал «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ»;
-
містобудівний кадастр на державному рівні.
Крім того, міністерство працює над цифровими рішеннями для адміністрування місцевих фінансів і цифровими інструментами для впровадження місцевої демократії.
ЯК ЕКОСИСТЕМА DREAM СПРИЯЄ ВІДБУДОВІ УКРАЇНИ
Екосистема DREAM сприятиме відновленню зруйнованих і пошкоджених обʼєктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури внаслідок російської агресії.
Єдина цифрова інтегрована інформаційно-аналітична система управління цими процесами покликана допомогти з якісним плануванням, підготовкою до реалізації, залученням та координацією фінансування десятків тисяч проєктів відновлення та розвитку.
Міністерство відновлення почало впроваджувати екосистему DREAM з листопада 2022 року, і наразі має наступні результати:
-
запущено основний функціонал для подання проєктів відновлення та розвитку;
-
презентовано поточний публічний інтерфейс для отримання даних (Application Programming Interface, АРІ), який надає доступ до відкритих даних екосистеми DREAM. Завдяки АРІ всі дані по проєктах стали доступними для професійних користувачів, які працюють із інструментами аналітики;
-
презентовано публічний модуль аналітики, який дозволяє дізнатись загальну кількість проєктів у розрізі областей, районів і громад, запланований бюджет по них, підтверджений обсяг фінансування тощо. Модуль є відкритим для всіх користувачів;
-
понад 500 органів управлінь долучилися до роботи з екосистемою, з них територіальні громади, обласні військові адміністрації, центральні органи виконавчої влади, державні установи тощо;
-
заведено вже понад 1500 проєктів відновлення та розвитку, які мають підтвердження фінансування, зокрема проєкти, які фінансуються з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії;
-
понад 500 територіальних громад пройшли навчання та отримали підтримку у впровадженні проєктів.
Повний набір функцій екосистеми DREAM заплановано впровадити на кінець 2025 року.
Екосистема міститиме такі ключові компоненти:
-
електронний кабінет та центральну базу даних;
-
публічний портал – для оприлюднення публічної інформації стосовно реалізації проєктів відновлення;
-
модуль аналітики – для дослідження даних у режимі реального часу, доступний для всіх відвідувачів порталу;
-
модуль електронної демократії (eDem) – для активної участі громадськості у процесі відновлення та розвитку регіонів, зменшення ризиків нецільового використання коштів, підвищення рівня довіри з боку громадян;
-
інтерактивну мапу – для забезпечення постійного функціонування та оновлення інтерактивної карти робіт із відновлення України, з інформацією про проведені тендери, договори, підрядників та актуальний хід будівництва по всій країні;
-
чат-бот – для консультування фізичних та юридичних осіб щодо функціонування екосистеми DREAM;
-
навчальну платформу DREAM ACADEMY – центр компетенцій, що включає різні варіанти навчання по роботі з екосистемою.
Від впровадження екосистеми DREAM ми очікуємо створення єдиного цифрового інструмента, адаптованого до потреб держави та суспільства, що допоможе реалізовувати, відслідковувати, пріоритезувати проєкти відновлення та розвитку відповідно до найкращих світових практик.
ГІС РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ: ЯК ЦЕ СПРИЯТИМЕ ЦИФРОВІЗАЦІЇ ГРОМАД
Єдина геоінформаційна система здійснення моніторингу та оцінювання розвитку регіонів і територіальних громад (ГІС регіонального розвитку) має на меті подолати недостатній рівень цифровізації територіальних громад та регіонів.
Крім того, вона дозволить подолати проблеми із дублюванням інформації, відсутності або важкодоступності даних про соціально-економічні процеси у громадах через подання такої інформації у формі паперових звітів.
Міністерство відновлення активно почало працювати над впровадженням ГІС регіонального розвитку після внесення змін до Закону України про засади державної регіональної політики та затвердження Урядом відповідної постанови від 23 травня 2023 (№ 522).
За підтримки партнерів з розвитку вже розроблено технічні вимоги та розпочато розробку програмного забезпечення, необхідного для впровадження системи.
Введення в дослідну експлуатацію ГІС регіонального розвитку заплановано до кінця 2024 року.
ГІС регіонального розвитку міститиме такі ключові компоненти:
-
основний функціональний модуль для:
— планування заходів щодо реалізації державної стратегії регіонального розвитку;
— формування та реалізації (впровадження) програм та проєктів регіонального розвитку;
— моніторингу та оцінки результативності розвитку регіонів і громад.
-
модуль інтеграції – для обміну даними з різними інформаційними ресурсами, електронними реєстрами, інформаційними системами тощо;
-
модуль генерації документів – для створення на основі внесених до системи даних, документів стандартизованої форми;
-
комплексну центральну базу даних;
-
електронний кабінет;
-
публічний портал (геопортал) – для пошуку, управління та обміну геопросторовими даними та сервісами.
Впровадження ГІС регіонального розвитку забезпечить інтеграцію зовнішніх інформаційних ресурсів, включаючи статистичну, адміністративну інформацію та геопросторові дані у сфері розвитку регіонів і територіальних громад.
Крім того, це дозволить сформувати сховище даних соціально-економічних і бюджетно-фінансових показників і забезпечити доступ до відкритих даних у сфері розвитку регіонів і територіальних громад.
ОНОВЛЕНИЙ ПОРТАЛ «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ»
Комплексна модернізація порталу “Децентралізація” сприятиме створенню сталого інструменту для просування реформи, та дасть змогу вирішити проблему із недостатньою поінформованістю та розумінням громадянами цілей, напрямів та основних інструментів реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
Крім того, він має створити ефективну систему обміну досвідом та кращими практиками між органами місцевого самоврядування, покращити комунікацію між центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, партнерами з розвитку та громадянським суспільством, а також донести для громад наявні інструменти підтримки задля відновлення та розвитку територій.
Оновлений портал міститиме такі ключові компоненти:
-
комунікаційний компонент (проведення освітніх, роз’яснювальних та інших заходів, створення простору для комунікації між органами місцевого самоврядування/партнерами з розвитку/органами влади);
-
новинний компонент (новини від громад, колонки експертів, успішні кейси реалізації засад реформи тощо);
-
освітній компонент (відеокурси, консультації, бібліотека, архів інфографічних матеріалів тощо);
-
онлайн-консультант для органів місцевого самоврядування – консультації громадам на основі базового штучного інтелекту, бібліотека матеріалів;
-
реєстр рішень органів місцевого самоврядування.
Впровадження оновленого порталу очікується у 2025 році.
МІСТОБУДІВНИЙ КАДАСТР НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ
Містобудівний кадастр на державному рівні є інтегрованою інформаційно-комунікаційною системою, яка забезпечує:
-
створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорону, захист інформації про планування, забудову та інше використання території для можливості прийняття обгрунтованих управлінських рішень, прогнозування та планування;
-
оцифрування процедури створення, оновлення, внесення змін, погодження та затвердження містобудівної документації за єдиними стандартами;
-
підвищення якості містобудівної документації, її трансформація до уніфікованих баз геоданих;
-
підвищення прозорості прийняття рішень органами державної влади, органами місцевого самоврядування, зниження корупційних ризиків;
-
забезпечення прозорого, рівного та швидкого доступу до містобудівної документації, зокрема комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад.
Містобудівний кадастр на державному рівні міститиме такі ключові компоненти:
-
Реєстр містобудівної документації;
-
Єдиний державний реєстр адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад;
-
Єдиний державний реєстр адрес;
-
Єдиний державний реєстр будівель і споруд.
Метою кадастру завдяки розбудові інформаційної взаємодії є усунення суперечності даних і, відповідно, зменшення кількість скарг, спорів, претензій, відмов у наданні адмінпослуг, тощо, причиною яких є неузгодженість даних.
Запуск робочого інструменту в експлуатацію заплановано у 2025 році.
ЦИФРОВІ РІШЕННЯ ЩОДО МІСЦЕВИХ ФІНАНСІВ І МІСЦЕВОЇ ДЕМОКРАТІЇ
Моніторинг, інвентаризація та адміністрування фінансового ресурсу завдяки цифровим рішенням має збільшити фінансовий ресурс місцевих бюджетів, сприяти впровадженню підзвітності та самостійності місцевого самоврядування, сприяти синхронізації стратегічного і фінансового планування, а також покращити результативність стягнення податків і зборів.
Крім того, цифровізація процесів для забезпечення активної участі громадськості у відновленні та розвитку України має надати органам влади зручний інструмент для залучення громадян до обговорення суспільно важливих питань, включно з проведенням місцевих опитувань і голосувань.
Також цифрові рішення мають надати ширші та зручніші інструменти громадянам пропонувати свої проєкти відновлення та розвитку та приймати участь у розподілі фінансування таких проєктів.
Крім того, громадяни зможуть оперативно інформувати місцеву владу про актуальні проблеми благоустрою, житлово-комунальної сфери, інфраструктури тощо, прияючи моніторинг показників ефективності проєктів у процесі реалізації.
Інтеграція цифрових рішень у різних секторах, узгоджених зі стандартами ЄС з точки зору цифрової стійкості, прискорить сталий розвиток, сприятиме поширенню практик циркулярної економіки та стимулюватиме економічне зростання, а також сприятиме інклюзивності та забезпеченню рівного доступу до цифрових можливостей.
Віталій Проценко, заступник начальника відділу регіонального розвитку та відбудови Департаменту стратегічного планування та регіональної політики Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Залиште відповідь