10 жовтня — Саватій Бджоляр (Пасіка): історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні не можна проводити великі фінансові операції та угоди — виявляться марними.

Народне свято Саватій Бджоляр відзначається 10 жовтня (за старим стилем — 27 вересня). Православною церквою в цей день вшановується пам'ять преподобного Саватія Соловецького, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Преподобний Саватій Соловецький не завжди знаходився в Кирило-Білозерському монастирі, в якому і прийняв постриг в юнацтві. Від інших подвижників його відрізняло особливе смирення. Крім того, миряни настільки поважали його здатність зцілювати, що з часом преподобний став відчувати тягар.

Суворе виховання і природна лагідність не дозволяли комфортно почуватися під сонцем. Тому Саватій відправився на острів Валаам на Ладозькому озері. Там не було нічого, крім кам'янистих берегів.

Але слава переслідувала його і на Ладозькому озері. Тоді преподобний переселився на Соловецький Острів: там увага до його персони вщухла, і він зміг проводити час на самоті, збагачуючись духовно.

10 жовтня віруючі з особливим трепетом згадують Саватія завдяки його спокою, дбайливості і мудрості. Преподобний завжди вислуховував братію і мирян, що приходили, допомагав непростою порадою, наставляв на шлях істинний.

Саватія ще називають Бджоляром — віруючі вважають, що преподобний допомагає облаштовувати вулики на зиму і протегує бджолярам. Вони, як і сам святий, повинні бути лагідними, розважливими, великодушними, і тоді справа буде процвітати.

Тому до 10 жовтня потрібно завершити всі роботи з бджільництва, щоб бути готовими закрити вулики на зиму. Закріпити старання варто молитвою і домашнім печивом з медом, яке господині готують на честь свята. Але навіть в цьому випадку голосно святкувати не варто — Саватій уваги не любить.

Звичаї та традиції

Це день закінчення так званих бджолиних дев'ятин — періоду, протягом якого мед був головним продуктом на столі. Вважалося, що на бджолині дев'ятини навіть жебракові ложка меду перепаде. Звідси була традиція пригощати медом протягом дев'яти днів всіх незаможних.

Мед за старих часів був не просто солодким продуктом. Це була і ритуальна їжа і символ здоров'я, благополуччя, «солодощі» життя. З медом готували кутю (кашу із земляним мигдалем, родзинками, з перлової крупи, пшениці або рису), коливо (кашу з полби або рису з родзинками), кисіль. Медом мазали млинці, що вважалися пов'язаними зі світом духів їжею, і ритуальні хліба. Мед додавали в пиво і брагу.

Вважається, що той, хто працює на Саватія, здійснює великий гріх і може накликати на себе велику біду, крім того результати такої праці вас не порадують, а, навпаки, сильно розчарують. У молоді тривали вечірні посиденьки і оглядини, що допомагають ближче пізнати один одного і вибрати нареченого або наречену. Останні намагалися дізнатися майбутню долю, вдаючись до ворожінь.

Народні прикмети

  • Помітили, що хмари пливуть в південному напрямку, значить, встановиться сонячна погода; в північному — непогожа.
  • Якщо на вулиці сухо, то зима настане ще нескоро.
  • Дощ зі снігом обіцяють в січні сильні відлиги, а також дощовий і холодний червень.
  • Якщо перший сніг в цей день випав, то через 40 днів настане справжня зима.
  • Північний вітер — до холодної зими, південний — до теплої.
  • Бджоли восени щільніше льоток заліплюють — на холодну зиму, а якщо льоток довго залишається відкритим — бути зимі теплою.
  • Гроза на Саватія — до безсніжної, теплої і короткої зими.
  • Багато шишок на соснах і ялинках — зимові місяці будуть холодними.
  • Сонячна погода без опадів до пізнього снігу і холодів.

Источник