14 січня — Старий Новий рік, День Василя: історія, традиції та обряди свята

Сьогодні заведено збиратися за святковим столом всією сім'єю, прощати одне одному старі образи та загадувати бажання.

Старий Новий рік відзначають в ніч з 13 на 14 січня. Більшість людей зустрічають цей святковий вечір в компанії сім'ї або хороших приятелів, з піснями і танцями. Віруючі люди називають Старий Новий рік на честь святителя Василія Великого «Василів день». Чотирнадцятого січня в церквах вшановують пам'ять святителя, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Старий Новий рік особливо популярний в державах СНД. Появу свята зіставляють, безпосередньо, зі зміною літочислення. У 1918 році вирішили змінити з існуючого календаря на новий, відмінність між двома літочисленнями — тринадцять діб. У зв'язку з цим вирішили запровадити ще одне свято — Старий Новий рік.

Традиції та обряди свята

  • В очікуванні Старого Нового року домогосподарки наводять порядок в оселі і займаються приготуванням різноманітних ласощів. Вечір 13 січня вважається святковим, так званий Василів вечір.
  • Господарі вогнища і гості сідають за накритий стіл. На ньому накрито безліч різноманітних святкових страв. Серед ласощів є багато страв, за винятком м'яса і риби. Наявність м'яса і риби на столі на Старий Новий рік вважається поганим знаком.
  • З спиртної випивки популярністю користуються шампанське і вино.
  • Також господарі будинку кладуть у вареники передбачення для гостей. Виходить дуже весело. Ну а опівночі за традицією запалюють бенгальські вогники, стріляють салют і загадують найзаповітніше бажання.

Як правильно загадати бажання на Старий Новий рік

З настанням вечора, і до глибокої ночі люди влаштовують колядки. А в селах молоденькі хлопчини крадуть ворота у дівчат. А щоб повернути їх назад господарі дають калим. Така ось цікава традиція.

Вранці, 14 січня, хлопці ходять по домівках і посівають. Для цього вони використовують пшеницю або овес. Протягом цього процесу хлопці співають певні пісні, в яких бажають жителям будинку щастя і здоров'я. А господарі за це насипають їм різні ласощі або дають гроші. А зерно з підлоги не змітають, а збирають руками і залишають до наступного року.

Ворожіння

Вважається, що на Василів день на землі знаходяться вищі сили. Тому в цей час багато хто передбачає майбутнє. При цьому люди влаштовують різні ритуали і звертаються в цей час до вищих сил. Для ворожіння використовують святу воду, свічки, дзеркала. Кажуть, що загадане в цю ніч має обов'язково збутися.

Источник