15 липня — Берегиня: історія, традиції та прикмети свята

Хороший день для очисних, оздоровчих, омолоджувальних процедур.

Берегиня — образ слов'янської міфології, що втілює жіночу силу, що допомагає праведним людям, а особливо дітям. Її вшановують 15 липня. Свято має різні назви: Сира Богородиця, Верегиня, Перегиня, День Петрової Матки, інформує Ukr.Media.

Хто така Берегиня

Про цей образ відомо не багато, тому відомості суперечливі. Вважається, що це дух, якась сила, що оберігає домашнє вогнище. Іноді Берегиню вважають богинею, хоча в пантеоні слов'янських богів такого імені немає.

Берегиня відноситься до персонажів нижчої міфології, але це не заважає людям шанувати і поважати її, звеличувати до рівня божества. Стародавні слов'яни вважали, що вона породила все живе, що зберігає рід, протегує подорожнім, рибалкам, хліборобам і тваринникам. У неї просили здоров'я, зцілення душевних ран, удачі у всіх справах.

Берегиня не карає людей за погані вчинки, лише може відмовити в допомозі негідним. Зображують її частіше у вигляді дівчини в світлому або білому прозорому платті, а іноді у вигляді красивої жінки, як символ родючості. У деяких місцевостях її представляли плаваючою качечкою, що з'єднує долі.

Уособлювали берегинь з березою, це дерево цінували, йому присвячували окреме свято.

Традиції

На свято люди виходили в поле, вмивалися джерельною водою, потім втиралися вишитим рушником. Це додавало сили і здоров'я.

Садили березу. За старовинним повір'ям, вона служила оберегом від різної нечисті.

Починався збір вишні. Обов'язковою стравою на вечерю були вареники з ягодами. Цей день ще називали Сирна Богородиця, тому що закінчився Петрів піст, і починався літній м'ясоїд. З погребів діставали масло, молоко, сир. Від'їдалися досхочу після мізерної пісної їжі і виснажливої праці на сінокосі, набиралися сили.

Проводили любовні привороти. Брали березову гілочку, клали крадькома на поріг будинку. Коли улюблений входив в будинок, гілочку підбирали і ховали, примовляючи заклинання: «нехай (ім'я хлопця) сохне за мною так само, як ця гілка». Жінки в полі проводили змову на багатий хлібород.

У цей день косарі не виходили на луки, тому що вважалося, що Берегиня обходить сінокісні угіддя, наповнюючи трави цілющими властивостями.

Народжені 15 липня знаходили 20-30 хвилин для спілкування з в'язом, своїм покровителем. Йшли до нього, обіймали і натомість отримували енергію і душевну рівновагу.

Прикмети

15 липня починає "цвісти" вода, обсипається жасмин.

  • Велика кількість лісових ягід — до лютої зими.
  • Перед настанням погожих днів в річці можна побачити, як грає сазан.
  • Осінь і зима настануть рано, якщо на деревах з'явилися жовті листочки. Втім, якщо вони будуть тільки на березі, сніг на землю ляже вчасно.
  • Рясна роса з ранку і густий туман — чекайте гарної погоди і появи грибів.
  • Якщо дівчина піде в ліс, вклониться березі і розповість їй про своє бажання зустріти судженого, воно збудеться незабаром.
  • Жінки, які народилися 15 липня, будуть гідними дружинами і хорошими матерями. В цілому іменинники мають спокійний, врівноважений характер.

Источник