16 грудня – Іван Мовчальник, День світової німоти і тиші

Чому сьогодні покладається якомога менше говорити?

16 грудня у православному світі вшановують пам'ять святого Іоанна Мовчальника. За народним календарем ця дата отримала назву Іван Безмовник, Іван Мовчальник (454-558 рр.), який згідно з переказами ще з дитячих років займався вивченням Священного писання, інформує UkrMedia.

Хто такий святий Іоанн?

Іван народився в місті Нікополі в V столітті в сім'ї великого воєначальника. Коли померли його багаті батьки, спадок, йому дістався, Іван роздав нужденним, а гроші пожертвував на будівництво храмів.

У віці 28 років на прохання жителів міста він був обраний єпископом Колонійської Церкви, але при цьому аскетичного способу життя не змінив. Через десять років в місті змінився правитель і став втручатися у справи церкви. Іван пішов зі свого поста і усамітнився в лаврі Сави Освяченого, де трудився на найважчих роботах. Потім прийняв обітницю мовчання і чотири роки провів у келії. Ще дев'ять років він прожив на самоті у пустелі, після чого повернувся в обитель і довгі роки зцілював людей за допомогою молитви. Пішов з життя у віці 104 роки.

Обряди й традиції цього дня

День все продовжує зменшуватися, а ніч збільшується. Наші пращури боялися в темряві з дому виходити, щоб з нечистою силою не зустрітися, тому в грудневі дні рано лягали спати.

Постарайтеся сьогодні якомога менше говорити

16 грудня на Русі намагалися весь день мовчати, розмовляли тільки в разі крайньої необхідності. Навіть перед іконою Івана Безмовного прийнято мовчки стояти і молитися подумки. Не можна було давати жодних обіцянок, обідали люди теж в тиші, і вже тим більше не співали пісень і не кричали. В народі вірили, якщо хто не послухається і почне говорити, нечиста сила одразу голос потягне.

В цей день не можна конфліктувати, треба зберігати спокій навіть у найскладнішій ситуації. І тоді святий Іоанн найближчим часом нагородить удачею. А якщо подружжя на Івана Мовчальника посвариться, то весь наступний рік будуть з'ясовувати стосунки й сваритися по дрібницях.

Старше покоління радило особливо молоді і дітворі притримати язик за зубами і «сварок з хати не виносити». Якщо в цей день мало базікати і нікому нічого не розповідати, то можна уникнути чуток, пліток і безглуздостей. Навіть приказку з цього приводу склали: «Іван мовчить, добра чутка справу ростить».

Люди вірили, хто цілий день протримається і не заговорить, той весь наступний рік везучим проживе. Такій людині не страшні будуть труднощі та негаразди, вони до нього ні на крок не наблизяться. І ще у мовчуна дар красномовства з'явиться як у вправного оратора, силою слова він зможе мирити посварених людей і вирішувати конфлікти.

А коли ще за народним повір'ям не потрібно розмовляти, і які існують прикмети на мовчання?

Якщо в галасливій компанії всі веселяться, ведуть бесіди і раптом різко замовкли, значить, у цей самий час над ними пролітав ангел.

Якщо хтось збирається в далеку дорогу, необхідно і проводжаючим, і хто їде кілька хвилин посидіти на твердій поверхні в повному мовчанні, тоді дорога буде вдалою.

Народні прикмети 16 грудня

  • Якщо до 16 грудня випало мало снігу, значить, що майбутній рік буде неврожайним.
  • В ніч на Івана Мовчальника подивіться на небо. Якщо зірки «стрибають», то з завтрашнього дня почнуться хурделиці і холоднеча.
  • Якщо в цей день під вікном розцвірінькалися снігурі, скоро прийде відлига.
  • У печі дрова потріскують — бути морозам.
  • Кішка в грубку — холоднеча на двір; кішка клубком — на мороз. І чекайте морозу, якщо кішка під час сну закриває лапкою мордочку.
  • Кішка лягає на підлогу, міцно спить; лежить посеред кімнати, відкинувши хвіст; лежить животом догори; сідає на підвіконня і дивиться у вікно — до потепління.
  • А якщо кішка скребе підлогу, то буде хуртовина.

Источник