16 лютого — Лагодження (Семен і Анна): історія, прикмети та традиції свята

Сьогодні не можна брати гроші в борг і носити речі чорного кольору, щоб не накликати на себе неприємності.

Народне свято Лагодження відзначається 16 лютого (3 лютого за старим стилем) кожного року, на наступний день після Стрітення Господнього. У церковному календарі це день вшанування пам'яті святих Симеона Богоприїмця і Анни Пророчиці, інформує Ukr.Media.

Інші назви свята: Семен і Анна, Семен Богоприїмец, Хранитель немовлят, Семен і Анна — розпочинай лагодження.

У слов'ян перші три дні лютого вважалися межею між зимою і весною. Слово "лагодження" народилося зі звичаю починати підготовку кінської збруї — їздової і орної.

Історія

Святий Симеон був одним з обранців Божих. Разом з іншими вченими він був направлений в Олександрію для перекладу Святого Письма на грецьку мову. У книзі пророка Ісаї йому зустрілися слова про те, що "непорочна Діва народить немовля". Симеон вирішив, що це описка. Коли він хотів замінити слово "Діва" на "Дружина", то побачив біля себе Ангела. Посланець зупинив його, запевнив у написаному і сказав, що Симеон житиме до тих пір, поки не побачить виконання пророцтва на власні очі.

На 40-й день після народження Христового доля привела Симеона в Єрусалимський храм, в якому якраз знаходилися Марія, Йосип і їх маленький син Ісус. Там же опинилася і Анна Пророчиця, яка день і ніч постилася і молилася біля храму, служачи Богу.

Так і відбулася зустріч праведних Симеона і Анни з Господом Богом, Спасителем усього світу. Після того як Симеон зміг потримати немовля на руках і насолодитися його красою і величчю, він майже відразу випустив дух. На той момент йому було більше 350 років.

Традиції та обряди на Лагодження

Головні традиції 16 лютого — ремонт сільськогосподарського інвентарю, перекладання речей, прибирання в погребах і на горищі.

У цей день було заведено звертатися до святих Симеона і Анни з молитвою про здоров'я новонароджених. 16 лютого говорили: "Семен і Анна збрую полагодять". Знаменита приказка "Готуй сани влітку, а віз — взимку" також відноситься до Лагодження. Зазвичай, з першими променями сонця, вставали на лагодження селяни і приймалися за роботу. Ролі всіх членів сім'ї під час цього свята були розписані заздалегідь і кожен брався за ввірену йому справу. Ремонт збруй та іншої кінської упряжі діставався людям похилого віку.

На Лагодження варили особливу страву — саламату. Так називалася борошняна каша або борошняний кисіль з житнього, ячмінного або пшеничного просмаженого борошна, завареного окропом і розпареного в печі іноді з додаванням жиру, масла або сала.

У ніч після Стрітення (на 16 лютого) прийнято було втихомирювати будинкового. Існує повір'я, що якщо чомусь домовик, який живе у всякому порядному будинку, чимось незадоволений, він може в цю ніч «заїздити коня». Щоб домовик не балував, поки господарі збрую полагодять, до коня на шию прив'язували батіг, рукавиці і онучі: домовик їх за господаря приймав і коня не чіпав. Але навіть ті люди, які не мають коня радили заздалегідь умилостивити будинкового і виставити після вечері горщик каші або будь-яке інше частування. Опівночі домовик зазвичай вилазить з-під грубки і вечеряє.

За старих часів спеціально для упокорення будинкового закликали навіть знахаря, який ввечері різав у дворі півня і, випустивши кров на віник, обмітав всі кути в будинку і на дворі. Після цього можна було не боятися будинкового. Якщо ж його не втихомирити, "він з доброго обернеться в лихого". Тоді "все у дворі і в будинку піде шкереберть, справи не будуть вестися, люди і тварини будуть часто хворіти".

Домовик здавна оберігав спокій в будинку і міг дозволити побешкетувати тільки собі самому. Саме будинкового вважали істинним господарем будинку. За народним повір'ям, домовик ховався під віником, тому прийнято було при переїзді в новий будинок приносити старий віник.

Прикмети на свято і приказки

  • Над замерзлою річкою стелиться пар або дим — до холодів.
  • Кішка шкребе підлогу — до вітру і хуртовини.
  • Вночі був іній — вдень відлиги не буде.
  • Зазвичай до цього дня риба клює добре.
  • Якщо на Семена і Анну сніг валить пластівцями — літо буде дощовим.

Источник