Незаміжнім дівчатам сьогодні заборонялося зустрічатися зі своїми коханими, оскільки була можливість обману.
Старослов'янські свята є дзеркалом культурного коду народів стародавньої Русі. Вони допомагають нам осягнути традиційну обрядовість, зрозуміти менталітет, систему вірувань наших предків. Їх соціальні традиції і відношення до навколишньої природи ще в дохристиянські часи (або на зорі становлення православної віри), інформує Ukr.Media.
Одним з таких свят є Явдоха Малинівка. Воно відзначається щорічно 17 серпня. Церквою в цю пору шанується пам'ять преподобної мучениці Євдокії Римлянки.
Історична довідка
Свята Євдокія жила в Римі в 4 столітті н. е. Вона народилася в багатій купецькій сім'ї і з найперших виховувалася в підвалинах християнської віри. Родина Євдокії вела торговельні справи у всіх відомих куточках тогочасного світу. Це дозволило дівчині побувати в багатьох країнах.
Коли вона разом з сім'єю перебувала в Персії, місцевий цар Сапором почав масові гоніння на християн. Солдати вривалися в храми і без розбору хапали всіх присутніх. Жертвою такого рейду і стала Євдокія з рідними.
Вже перебуваючи в ув'язненні, під тортурами катів, за велінням царя-язичника, який вимагав від християн відректися від істинної віри, крихке тіло дівчини переносило всі катування. Її воля міцніла з кожним днем.
Сама, страждаючи від ран, свята Євдокія підтримувала не тільки рідних, а й інших в'язнів. Під постійними побоями від катів, вона закликала їх активніше молитися і вірити в позбавлення Господнє. Чутка про її проповіді швидко дійшла до царя. Він прийшов в крайню лють і наказав негайно жорстоко катувати і стратити святу шляхом усічення голови.
Народні традиції та обряди
На Явдоху Малинівку в лісі достигала малина — одна з найбільш популярних і улюблених на Русі ягід (що і дала приказку до свята).
Більшість сільських малюків брали кошик і йшли в ліс для збору ароматних ласощів. Звичайно в ємність потрапляла далеко не все, але великої кількості лісового врожаю вистачало, щоб наробити варення на весь рік.
Також 17 серпня вважався останнім днем по збору огірків. Овочі, зібрані пізніше обов'язково гірчили.
У цю пору часто накрапали дощі. Вони просочували не зібрані з полів копиці сіна: ті починали пріти і підгнивати. Тому в народі день ще називали "сіногнійкою".
У цей день на Русі не прийнято їсти скоромну (м'ясну і рибну) їжу. Крім випічки з малиною, на стіл було прийнято подавати пісні супи і смакоту.
Також не віталася вирубка лісу і будь-які столярні та теслярські роботи. Ослушникам загрожували різні хвороби і розорення в справах.
Повір'я та прикмети
- Яка погода 17 серпня стоїть, така і весь листопад буде;
- Якщо день видався без дощів — осінь буде теплою, а зима короткою;
- Чим більше вродило малини, тим краще дозріє хліб;
- Чим сильніший на Явдоху дощ, тим зима морознішою буде;
- Якщо весь день сильний вітер дме — зима буде морозною, з буранами і затяжними хуртовинами;
- Вранці в лісі роси багато і мошкара над водою в купі паморочиться — попереду затяжні дощі;
- Кульбаба по другому разу родити починає — осінь прийде пізно і буде сухою, і теплою;
- На дубах внизу листя жовтіти почало, а домашня худоба неохоче на випас йде — попереду кілька днів (до тижня) сильної спеки.
Залиште відповідь