Будь-яка робота по дому цього дня принесе удачу та задоволення.
Праця хлібороба була хоч і важкою, але завжди знаходилася у наших предків в особливій пошані. Тому не дивно, що свята, пов'язані з роботою на землі і вирощуванням врожаю, були традиційно всенародними з великою культурною програмою, інформує Ukr.Media.
На Русі одним з головних щорічних сільськогосподарських свят традиційно вважалося Федот Врожайник. Воно відзначалося 20 червня.
Церквою в цю пору згадується мученик Феодот Корчемник (Анкірський).
Історична довідка
Святий Феодот жив в 3 ст. н. е. в місті Анкіра (суч. турецька провінція Галатія). Він володів заїжджим двором, де і працював корчмарем (суч. бармен). У християнство Федота привело одруження на благовидній дівчині з релігійної сім'ї. Дружина настільки вплинула на корчмаря, що той почав дотримуватися цнотливості, і навіть утримувався від споживання спиртного.
Згодом корчма Феодота перетворилася на майданчик для дискусій про християнство і високі матерії, де святий часто проповідував сам. Своїми проповідями він відвернув від язичництва багато народу, завдяки чому прославився далеко за межі рідної провінції. Крім ораторської майстерності, Господь нагородить Феодота даром зцілення, і той силою молитви піднімав на ноги навіть безнадійних хворих.
В цей час правителем Анкіри стає затятий язичник Феотекн, який почав в місті гоніння на віруючих у Христа. Корчма Феодота відразу перетворюється на притулок для знедолених християн, де вони могли вільно відпочити і відновити сили на шляху геть від гонінь Феотекна. Розгніваний такою зневагою правитель велить доставити до себе святого на суд. Там він спочатку обіцянками, а потім погрозами і тортурами, намагається змусити святого відректися від Христа.
На що отримує повну відмову і проповідь про вічне життя. Після чого Феотекн віддає мученика катам.
Через кілька днів, бачачи повну марність своїх зусиль, кати за наказом градоначальника відрубали святому голову. Для науки іншим, її повісили на піку для загального огляду, а тіло корчмаря закопали біля міських стін.
Через кілька годин голова святого таємниче зникла, а на його похованні виросло колосся буйної пшениці.
Традиції та обряди
На Федота Врожайника люди молилися про свої посіви і просили по осені рясного врожаю зернових. Було прийнято масово купатися в річках і озерах, не побоюючись ні водяних, ні русалок. Перед обмиванням слід було обов'язково обполоснути обличчя і помолитися святому, попросивши позбавити від усіх бід і життєвих негараздів на сьогодні.
Вважалося, що Федот не дасть розпуститися водним духам, а якщо ті попадуться на очі, то святий відріже нечисті волосся (джерело магічної сили) небесним серпом.
На 20 червня заборонялося забивати домашню птицю і брати її яйця. У цей день нічого не продавали, а господині з ранку пекли біля печі пироги. Чоловіки були зайняті або майстровою роботою, або риболовлею.
Увечері, незаміжні дівчата могли поворожити на коханого. Для цього потрібно сплести вінок з польових трав і кинути той в озеро або річку. Якщо трави довго трималися на воді, то почуття дівчини взаємні, якщо йшли на дно — то обранцеві мила інша.
Народні прикмети
- Якщо грім з ранку гримить — три дні буде негода;
- Чим сильніший дощ — тим біднішим буде урожай;
- На небі хмари пропливають швидко — добре вродить жито, повільно — зерна буде мало, і на посів воно не згодиться;
- Чим більше на Федота зловити риби, тим більше буде достатку в домі;
- Зустріти на полі крота — до великої удачі.
Залиште відповідь