24 серпня — день пам’яті архідиякона Евпла: історія, традиції та прикмети свята

Не можна сьогодні нити і скаржитися на життя і долю.

День Евпла є народним святом, яке відзначають щорічно 24 серпня. В цей день православні християни віддають данину пам'яті священномученику Євплу Катанському, який прийняв тортури і смерть за Христа, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий Евпл служив у місті Катані, що на Сицилії на посаді архідиякона. Імператори Діоклітіан і Максиміан, правлячі в той час, були язичниками і затятими противниками християнства. Архідиякон Евпл прагнув звернути співвітчизників у Христову Віру. Він збирав людей, читав їм Євангеліє, яке завжди носив з собою, роз'яснював вчення Христа. Язичників він вважав нечестивцями. Одного разу, коли архідиякон читав проповідь, а сталося це в 304 році, імператорські прислужники схопили Евпла, і він постав перед міським правителем Калвісіаном. Той зажадав, щоб архідиякон покаявся і відрікся від Христа, але Евпл не відступив від своєї віри. Розгнівані язичники піддали мученика жахливим тортурам, після чого понівечену людину помістили в темницю. Кати продовжували катувати його спрагою і голодом. Перебуваючи в ув'язненні, святий невпинно молився Господу протягом 7 днів. І з Божої волі в темниці виникло джерело з водою, щоб мученик зміг напитися. Поява джерела обрадувала Евпла і ще більше зміцнило в ньому віру в Христа. Мученик переконався, що Бог бачить його подвиг і підтримує свого вірного слугу. Коли архідиякон знову постав перед судом, він знову почав сповідувати християнство, а також викривати мучителів, які гублять ні в чому не винних послідовників Христа. За вироком судді Евпла повинні були позбавити вух, а після відсікти голову. Перед стратою мученику, на його прохання, дозволили прочитати молитву. З нею він звернувся до присутніх людей. Ця проповідь мала величезний вплив на тих, хто її слухав — після страти святого багато язичників перейшли в християнство.

Традиції та обряди

  • Сьогодні в селянських господарствах починалася стрижка овець. Вважалося, що до цього терміну руно стає найбільш якісним. Водночас вівці до морозів встигали відростити нову шерсть.
  • 24 серпня категорично не можна випивати алкогольні напої. За повір'ям людину, яка порушила заборону, чекають великі неприємності — померлі родичі можуть з'явитися до неї і покарати за зневагу до традицій.

Прикмети

  • Горіхи достигли в достатку, а урожай грибів мізерний — до сніжної, морозної зими.
  • У безвітряну погоду по землі дим стелиться — бути дощу.
  • Якщо день погожий і народжується молодий Місяць, то восени буде багато теплих, ясних днів.
  • Ранковий туман над водоймою віщує ясну теплу погоду на кілька днів вперед.
  • Якщо на сході йде дощик, значить, негода затягнеться надовго.
  • Яскраво сяючі зірки на світанку — до швидкого дощу.

Источник