Сьогодні не можна ділитися хлібом, віддавати свій хліб — до голодних часів.
Двадцять п'ятого вересня (12 вересня за старим стилем) Православна церква вшановує пам'ять великомученика Артемона італійського, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Він проповідував в IV столітті слово Боже довго і успішно, навернув у віру багато людей. У Малій Азії у Віфімії він звів церкву Архангела Михаїла і посвятив у диякони Корнилія, у якого жив. Неподалік міста Сореоса святий був убитий язичниками в храмі, в якому проводив Божественну літургію. На місці поховання мощей святого відбувалися різні чудеса.
Звичаї та традиції
В Артемонів (Зміїний) день спостерігали за поведінкою змій. Вважалося, що в цей день вони йдуть з полів в ліси, де ховаються в землю до весни. "Артемон змій останній раз гуляти відпускає. А після в нори їх заманює і зачиняє на замок". У зв'язку з появою змій в ліс вже ніхто не ходив, крім мисливців.
Сезон полювання на лісового звіра відкривався в середині серпня і тривав по кінець лютого. У ліс без страху ходили тільки мисливці. Якщо першим попадався заєць, полювання обіцяло удачу.
Спеціальне обмундирування, взуття та читання замовних текстів вберігало їх від укусів змій.
"Я входжу в ліс, будь-яка гадина, під пень залізь! Артемон, простеж, її подалі відведи!"
На Артемонів день вірили, що змія у двір заповзає до швидкого щастя господарів будинку.
У свято Артемона забороняється здійснювати деякі дії:
- Не можна вбивати знайдену в будинку або у дворі гадюку або змію
Люди за старих часів вірили, що гадом може прикидатися домовик. Якщо його образити, він може розлютитися і наслати на будинок пожежу або іншу біду.
- Не можна ходити в ліс (крім мисливців)
До настання морозів змії можуть залишати свої нори. У лісі до цього дня вони знаходяться у великій кількості.
- Не можна пиляти, ламати горобину
Під час наведення порядку доводиться рубати молоду поросль дерев. В їх число не повинна потрапити горобина. За знищення дерева на господаря насилався голод і різні неприємності.
Обряди в день Артемона
У Зміїний день необхідно виконати кілька обов'язкових справ.
- Скосити високу траву на ділянці.
- Прибрати з території двору все сміття.
- Позбутися від гризунів, вони залучають змій.
- Полагодити фундамент будинку.
Під час міграції змій на зимівлю може статися їх потрапляння у двір, в підвал і в будинок. Для цього в Артемонів день лагодять паркан, замазують тріщини і отвори в фундаменті будинку.
У свято також продовжували збирати горобину. Не робити заготовки з горобини — до неприємностей і голоду. Це означало — позбавити себе природних ліків на зиму.
Тому господині старанно робили заготовки з ягід на зиму. Готувалися смачні частування з горобини з медом. Робили горобиновий квас, настоянки, наливки і сиропи.
Народні прикмети
- Грім на Змійовика гримить — до теплої осені.
- Багато жолудів на дубі — тепла зима і родюче літо.
- Багато змій в окрузі — до суворої зими.
- Вбити змію — погана прикмета, до нещастя.
Особливість свята у відсутності святкового столу і запрошених гостей. Цей день присвячений тільки полюванню і роботі по двору.
Залиште відповідь