26 листопада – Іван Златоуст: історія, традиції та народні прикмети свята

Не варто сьогодні приймати особливо важливих, критичних і доленосних рішень — нічого не вийде.

Народне свято Іван Златоуст відзначається 26 листопада (за старим стилем — 13 листопада). У цей день православна церква вшановує пам'ять Іоанна Златоуста — архієпископа Константинопольського, який жив в 4-5 століттях і шанованого в якості одного з трьох Вселенських святителів і вчителів (нарівні зі святими Василем Великим і Григорієм Богословом). Інші назви свята: Іоанн Златоуст, Златоуст, Осінні зяби, інформує Ukr.Media.

Історія свята та традиції

Іоанн Златоуст народився в Антіохії в родині чиновника і отримав прекрасну освіту. Юнак рано почав вивчати Святе Письмо і незабаром прийняв християнство, а потім і чернецтво. Молоду людину визнали гідним кандидатом на місце єпископа, але він ухилився від сану, віддавши перевагу життю в пустелі. Повернувшись в Антіохію, Іоанна висвятили в пресвітери і довірили обов'язок нести Слово Боже людям. Він виявився блискучим проповідником і отримав від пастви прізвисько Златоуст. Ставши в 397 році патріархом Константинополя, Іоанн активно почав займатися духовним вдосконаленням священства.

На Русі про цей день говорили: "На Івана Златоуста скликає зима свою свиту: хуртовини і заметілі. Дає холоду наказ — відлиги вгамувати. Жене від хат зима ворон — треба озимі хліба зберегти, щоб не задихнулися, не вимерзли, та й високо не вигналися". Зима повністю вступала в свої права, все живе в природі засипало, тварини ховалися глибоко в нори, люди без потреби не виходили з хат. Наші предки казали: "На Златоуста все поле порожнє".

За старих часів люди вірили, що мороз — це зле божество, яке звуть Зюзя. Представляли його старим величезного зросту з довгою широкою бородою. До чого доторкнеться він своїм посохом — то вмить на шматок льоду перетвориться. Просили селяни в цей день Зюзю, щоб сильно не вирував, не морозив землю, дав трудовим людям відпочити від повсякденних турбот і насолодитися зимовими днями.

26 листопада було прийнято молитися до Іоанна Златоуста про суд над хабарниками і обманщиками. Вважалося, що правильна молитва, сказана рано вранці в цей день, виведе на чисту воду будь-який обман і захистить від нього людину в подальшому.

Народні прикмети

  • Якщо в цей день поривчастий вітер затихає тільки до вечора, то в найближчі дні можна очікувати потепління.
  • Вдень почалася снігова буря — вночі буде мороз.
  • Випало багато снігу — до врожаю зернових на майбутній рік.
  • Зірки мерехтять яскраво — буде сніжна і вітряна погода.
  • Чумацький Шлях добре видно — до холоднечі.
  • Якщо на Златоуста розкаркались ворони — то бути швидкій відлизі.
  • Зайці біжать з лісу — буде холоднеча.
  • На Златоуста не можна лаятися, інакше, коли потрібно буде звернутися до Бога, він не почує.
  • Народжені 26 листопада зазвичай доживають до глибокої старості.

Источник