27 листопада — Пилипів день або Куделиця: історія, традиції та прикмети свята

Не варто сьогодні починати нових справ, тому що фінансова фортуна буде не на вашій стороні.

Православна церква високо шанує відданість, віру в праведну справу і скромний аскетизм. Всі ці якості поєднував у собі Філіп Віфсаїдський, помазаник Божий і апостол Ісуса Христа, пам'ять про якого ми вшановуємо 27 листопада, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Простолюдин Філіп народився на початку 1 століття в ізраїльському місті Віфсаїда, який не один раз був відвіданий Ісусом. Він був покликаний Христом, як п'ятий обраний з дванадцяти для виконання божественної місії — донесенні сили і слави Господньої до звичайних людей. Відомо про житіє святого небагато. Він був одружений на скромній слухняній жінці, мав чотирьох дочок. Після Вознесіння Філіп багато подорожував, здійснював проповіді, допомагав зневіреним і лікував нужденних. Вів аскетичний спосіб життя і вважав себе щасливою людиною лише тому, що розум наповнений знаннями, а серце — любов'ю.

Існують відомості історичних джерел, що оповідають про чудеса апостола Філіпа. В одному з них розповідається, як будучи в Памуккалі (раніше — Ієраполь) він був забитий натовпом палицями і камінням. Розгнівані люди, які вважали себе обдуреними, буквально змусили його зробити який-небудь феномен. Тоді чоловік силою своєї віри воскресив покійного, якого невтішні родичі несли до погребіння.

Саме через неугодну правителям проповідницьку діяльність священномученик був розп'ятий на хресті головою вниз і побитий камінням (за іншими джерелами — був обезголовлений) спільно з Варфоломієм і своєю сестрою. Продовжуючи вихваляти Бога Варфоломій був знятий з хреста і по-звірячому обезголовлений, але ці дані також не знайшли точних підтверджень.

На місці смерті мученика пізніше була встановлена усипальниця восьмикутної форми, де були поховані останки чоловіка. На даний момент його мощі знаходяться в Римі, в Санті-Апостолі.

Як відзначається свято

27 листопада християни відзначають дату вшанування святого — Пилипів день. З цього дня починався сорокаденний Різдвяний піст, в перші 7 днів якого господині пряли куделя, від чого і пішла друга назва — Куделиця. Святкування торжества відбувалося масштабно. По-перше, в листопаді засіки все ще повні запасів, а по-друге, перед таким тривалим постом селяни просто хотіли поласувати із запасом. Столи зазвичай ломляться від страв — м'ясо худоби, дичини, пироги і випічка, зимові заготовки з овочів і ягід, але традиційної (головної) страви немає. Домовика, як головного духа, теж звали на вечерю і пригощали його улюбленими стравами — кашами, молоком і солодощами. Якщо їжа йому сподобається, він зробить так, щоб сніг вкрив засіки і зберіг запаси до весни.

Незаміжні дівчата в цей період починають ворожіння на прийдешню долю. А так само вважалося, що сни в ніч на свято — віщі.

Любили люди спостерігати за природою і свято вірили прикметам. Дощ на Пилипів день обіцяє високий урожай злакових, тепло — неврожайний майбутній рік, а ворони, що каркають, — до відлиги.

Источник