3 жовтня — Астафій вітряк, Астаф’єві вітри: історія, традиції та прикмети свята

Жінкам та дівчатам у жодному разі не можна сьогодні стояти на вітрі — усю красу здує.

Народне свято Астафій вітряк відзначається 3 жовтня (за старим стилем — 20 вересня). Православною церквою в цей день вшановується святий мученик Євстафій. Інші назви свята Євстафій, Астаф'єв день, Астаф'єві вітри, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Євстафій був надзвичайно милосердною людиною. Він не залишав без допомоги жодну людину, що бідує, або мандрує, дбав про стражденних, навіть не маючи значних матеріальних благ, завжди був поруч з людьми. За це Господь не залишив його одного.

3 жовтня варто не тільки вшанувати пам'ять великомучеників, які вірували настільки сильно, що без тіні сумнівів віддали своє життя в ім'я Господа, а й помолитися за майбутнє.

Звичаї та традиції

У народі в цей день також відзначалося свято мельника. Селяни були впевнені, що мельнику в роботі допомагає нечиста сила, що господарі водяних млинів вступають в договір з водяним, а працюють на вітряних млинах — з лісовиком або вихором. Наші предки навіть вважали, що мельник продає свою душу водяному і щоночі відправляється спати до нього на дно водойми. Договір підтримувався постійними жертвопринесеннями.

Звичайною жертвою були продукти, пов'язані з млиновою роботою: крихти хліба, частина борошна або зерна з кожного мішка. Зупинка механізму млина нерідко пов'язувалася з недотриманням мельником своєчасного принесення жертви. У свята в якості жертви-частування водяному в воду лили горілку. А при заморозках під млинове колесо поміщали шматок сала, щоб водяний не злизував мастило з млинового колеса.

Поєднання в млині природного і культурного початків, вироблене нею перетворення однієї речовини в іншу, використання сили стихій (води, вітру), а також постійний шум — все це визначає ставлення до млина як до диявольському винаходу. Млин, особливо водяний, а також занедбаний, розорений — це місце проживання міфологічних персонажів.

Подорожнього, що випадково забрів в це згубне місце, можна було ніколи більше не побачити. На Астафія 3 жовтня рубалася найпізніша капуста. Її спеціально залишали на грядках, щоб осінній заморозок підморозив верхнє листя. Вважалося, що така капуста має власний неповторний солодкуватий присмак.

Що потрібно обов'язково зробити 3 жовтня:

  • Потрібно обов'язково провітрити весь одяг на вулиці, підставити його під сонячні промені або прожарити на морозі, залежно від погоди.
  • Будинок потрібно окурити ялівцем, звіробоєм або полином від нечистих сил. А вікна і дзеркала вимити розчином зі святою водою. Увечері запаліть вдома свічку.

Обряди в день Астафія вітряка

Наші предки святого Євстафія іменували вітряком, а цей день прозвали Астаф'євими вітрами. "Вітряк дме всяк", — говорили наші предки. За народним повір'ям, 3 жовтня вітер міг бути як добрим, так і шкідливим — наламати дерев в саду, «зірвати красу з жіночого обличчя і по бур'яну розвіяти». Щоб цього не сталося, в цей день вранці старша жінка в будинку виходила на ганок вітер заговорювати.

Говорила вона такі слова:

Вітер-вітрище,

Лети ти за сім високих лісів,

За сім глибоких морів,

Не чіпай мого сліду та сліду моїх дітей,

А то заступлю на твої сліди,

Так гілочкою осиковою тебе заб'ю.

Після цього жінка брала осикову гілку, встромлену в ганок з вечора і шмагала по повітрю. Після в вітер кидалася жменя зерна з приказкою: «йди до добрих людей».

Народні прикмети

  • Якщо за вітром літає павутина, як під час бабиного літа, то осінь буде пізньою і теплою, а холоди настануть в листопаді.
  • Вітер, що дме з півдня, — до тепла і хорошого врожаю, а з півночі — до ранньої зими.
  • Західний вітер свідчить про швидкі опади, а східний про серйозну негоду.
  • Якщо на деревах багато шишок, це до холодної зими. При цьому коли вони розташовуються на гілках, то до морозів на її початку, а якщо висять на маківці, то до холодів в кінці.
  • Гарна погода 3 жовтня до затяжної осені.
  • Навколо Місяця утворилося світіння — чекайте сухого літа.
  • Якщо опустився густий туман, але при цьому на вулиці тепло і в повітрі літають павутини, витягнуті в довжину, то осінь затягнеться надовго, буде погожою, а сніг випаде тільки в середині зими.

Источник