30 жовтня — Осія Колесник, Осій Осінній: традиції, звичаї, обряди та прикмети свята

Сьогодні не рекомендувалося митися, щоб не накликати на себе біду.

Народне свято Осія Колесник відзначається 30 жовтня. У цей день віруючі православної церкви шанують пам’ять старозавітного святого пророка Осії, що входить в число 12-ти малих пророків. Інші назви свята: Осій Осінній, Осій Грязник, Кінець літнього шляху, інформує Ukr.Media.

У цей день належало займатися технічним обслуговуванням возів. Звідси і народна назва свята — Осій Колесник.

Звичаї та традиції свята

У цей день селяни приводили в порядок вози, готуючи їх до періоду зимового спокою. Міняли згнилі або зламані частини, осі і колеса промазували дьогтем і смолою, щоб уникнути скрипу. У народі вірили, що якщо 30 жовтня віз на ходу не скрипить, то на наступний рік слід чекати хорошого врожаю.

Після ремонту воза ставили до весни в сараї, а замість них виволікали сани. Селяни промовляли, що на Осія колесо з віссю до весни розлучаються. І діставали сани. До речі, сани у доброго господаря були приготовлені ще влітку. Проте, їх оглядали.

Якщо в регіоні зберігалися сльота і бездоріжжя, то їздити на возах не представлялося можливим. У північних регіонах вже наступала зима, і відкривався санний шлях. Незважаючи на те, що дану дату називали проміжною між осінню і початком зими, багато залежало від кліматичних умов. Сьогодні вози застосовуються не тільки за прямим призначенням. Їх часто використовують як декоративні вироби. Іноді якесь торгове обладнання випускають у вигляді воза.

Колесо в усі часи вважалося оберегом і захисником від злих духів. Цей символ сонця часто використовували в проведенні різних обрядів. Наприклад, якщо людину вкусила змія, то для її порятунку (крім застосування трав) промивали місце укусу водою, яку потім пропускали через колесо. Але колесо вважалося не тільки оберегом, а й символом відьми — на ньому могла їздити нечиста сила. У народі розповідали історії про те, як у колеса, яке котиться по дорозі, виривали спиці, чому відьма, що обернулася в це колесо, позбавлялася руки або ноги.

Обряди в день Осія Колесника

На Осію намагалися зробити три хороших добрих справи, допомогти комусь в справах, людям похилого віку щось полагодити, принести що потрібно або ще якісь справи. Вважається, що хто на Осію зробить три добрих справи на честь Пресвятої Трійці, тому будуть дані три допомоги в складний період життя, а так само йому відкриється новий шлях в житті, щасливий і світлий, для того після справ добрих треба сказати тричі, щоб ніхто не чув:

«Свята Трійця, три святих ангела, три святих архангела, Михайло, Гавриїл, Рафаїл, відкрийте мені шлях світлий, долю благу, зірку небесну. Господи не залиш. Амінь».

Читайте також: https://blogging.kiev.ua/pozdravlenija-s-dnem-rozhdenija-muzhchine/

На Осію запалюють в будинку в кожній кімнаті по свічці і говорять по тричі:

«Гори Свічка свята, благословенна, на Осію запалена, будинок наш посвяти, горе прожени, хвороби не пускай, лихо з двору проганяй. Господи спаси і збережи. Амінь».

Так кажуть на кожну свічку в кожній кімнаті. Свічки повинні прогоріти. Хто так зробить, той надовго закриє свій будинок від хвороб і напастей.

Народні прикмети

  • Якщо зозуля сіла на сухе дерево і почала кувати — бути морозу.
  • Якщо 30 жовтня домашні тварини міцно сплять, то скоро настане тепло.
  • Напередодні Осія Осіннього селяни прислухалися до скрипу коліс, коли віз заїжджав у ворота. Якщо він був відсутній, значить урожай в наступному році буде багатим. Відповідно, чим більший скрип, тим менший буде урожай.
  • По звуку колеса судили про кількість зароблених грошей. Якщо голосніше скрипить ліве колесо, то більшу частину доведеться віддати, а якщо праве, то надходження грошей перевищить очікування.
  • Якщо у воза колеса при русі видавали свистячий звук, значить слід було очікувати змінної хмарності.
  • Якщо в цей день лив дощ, то зима буде дуже лютою.
  • За старих часів в цей день знахарі радили не відвідувати баню.
  • Кішка спить міцно — до тепла.
  • Домашній гусак крилами махає — до дощу.
  • Акваріумні рибки з води вискакують — до негоди.
  • Якщо призахідне сонце оточене білим, синюватим або чорним колом, то насувається буря.
  • Сонце хмарами заволокло — до дощу.
  • Якщо три вечори поспіль один ріг Місяця довший іншого, то протягом тижня, а то й місяця йтиме дощ.
  • Білий і блискучий Місяць — до похолодання.
  • Яскравий Місяць — до теплої і сонячної погоди; каламутний і блідий — до дощу; червоний — до вітру.