7 жовтня — День святої Теклі: історія, традиції та прикмети свята

Не слід цього дня об'їдатися та зловживати алкоголем.

Старослов'янські свята являють собою чудову можливість на якийсь час забути про реалії 21 століття, і хоча б на час зануритися в давню культуру і традиції наших предків, інформує Ukr.Media.

Одним з таких свят є День Теклі. Його відзначають щорічно 7 жовтня. Православна церква в цю пору вшановує пам'ять першомучениці рівноапостольної Теклі Іконійської.

Історична довідка

Свята Текля жила на південному узбережжі Піренейського півострова в місті Іконії в 1 столітті нашої ери. Дівчина походила зі знатної і багатої сім'ї, і за традиціями того часу вже була заздалегідь заручена з народження.

Але незадовго до повноліття Текля випадково почула проповідь Апостола Павла, що подорожував в тих місцях по дорозі до Риму. Його мова справила на дівчину настільки сильне враження, що вона, будучи потомственою язичницею, вирішила стати християнкою і не виходити заміж.

Наречений дізнався про її рішення, поскаржився на апостола міському правителю, який кинув Павла в темницю.

У ту ж ніч Текля таємно пробралася в камеру і три доби провела в спілкуванні з пророком, поки її не знайшли місцеві стражники.

За рішенням міського суду Павло був вигнаний з селища, а Текля за зухвале свавілля і співчуття християнству була засуджена до спалення на багатті.

Але в момент початку страти, щоразу полум'я гасив несподіваний дощ. Він йшов навіть тоді, коли на небі не було ні хмарки.

Після кількох невдалих спроб Теклю також вигнали з міста, і вона стала ученицею Апостола.

За своє довге життя первомучениця Текля зазнала безлічі негараздів і гонінь. Вона постійно перебувала в нужді і кілька разів була на волосині від смерті.

У похилих роках свята Текля оселилася в печері, де силою молитов лікувала хворих і своїми проповідями звернула багато сотень людей в лоно християнства.

Старенька дожила до глибокої старості і у віці 90 років мирно померла в своєму ліжку.

Народні традиції та обряди

Свята Текля в народі вважалася покровителькою прядильниць і швачок, всього, що пов'язано з роботою голки і нитки.

Цю ніч у незаміжніх дівчат було заведено проводити в рукоділлі, а після обдаровувати виробами, що вийшли вподобаних молодих людей.

Хоча прийняття такого подарунка за фактом юнака ні до чого не зобов'язувало, відмовитися від такої пряжі, було нарівні з прямою образою дівчини.

Такий вчинок вважався справою ганебною і міг з'явитися прямою причиною можливих побоїв з боку її родичів.

Весілля здійснені в цей день вважалися найміцнішими. Руки молодят пов'язували спеціальною різнобарвною мотузочкою, що символізує міцні і нерозривні узи їх союзу.

Люди вірили, що нікому не під силу розв'язати вузли шлюбу, укладеного в цей день.

У цю пору на Русі починався "опалювальний сезон".

Господині чистили і затоплювали печі. Вважалося, що перш ніж почати вичищати торішню сажу з печі, необхідно було попросити дозвіл у будинкового. Для цього на піч ставилася кружка з теплим молоком накрита кіркою хліба.

Якщо частування залишалося недоторканим, значить домовик зайнятий іншими справами, на печі не лежить і її можна сміливо чистити.

Повір'я і прикмети

  • Жолудів на дубах багато — чекайте зиму теплу, а літо довге і посушливе;
  • На Теклю закінчувався сезон збору білого гриба.

Источник