Погляньмо правді в очі. Ми всі відчуваємо стрес, і наші підлітки — не виняток. Від них очікують кращої успішності в школі, успіхів у позакласній роботі та громадській діяльності, а також правильного поводження у соціальних мережах. Не дивно, що рівень стресу у підлітків часто близький до рівня стресу у дорослих.
Тож як батьки можуть допомогти підліткам впоратися зі стресом? Ось кілька методів, які пропонують фахівці з дитячої обласної лікарні:
- Допоможіть підлітку визначити, що він може контролювати, а що ні. Сучасні підлітки часто дуже зайняті. Позашкільна діяльність корисна для загального розвитку підлітка, але бувають випадки, коли вона може бути непосильною. Допоможіть підліткам навчитися контролювати своє навантаження, визначивши, які види діяльності можуть бути корисними, а які — шкідливими. Чи може ваш підліток брати на себе менше справ або обов’язків? Це може допомогти зняти деякий тиск і звільнити місце для необхідного вільного часу.
- Запропонуйте способи, як повернути все на свої місця. Якщо ваш підліток тривалий час перебував у стресовому стані, у нього, ймовірно, розвинулися деякі шкідливі звички. Допоможіть йому повернутися до звичного часу відходу до сну та розпорядку дня. Спеціалісти з Київської обласної лікарні радять підтримувати однаковий режим сну як у вихідні, так і в будні дні. Потрібно уникати екранів за годину до сну. Їжа повинна бути здоровою, а її прийоми — регулярними. Важливо робити фізичні вправи, але не перед сном. Ці звички здорового способу життя можуть допомогти організму підлітка ефективніше справлятися зі стресом.
- Проведіть мозковий штурм щодо розваг, які знімають стрес. Допоможіть підлітку з’ясувати, як він може включити в свій день, тиждень і місяць веселі заняття, що знімають стрес. Чи подобається йому грати на музичному інструменті? Грати в баскетбол? Малювати? Проводити час з друзями? Ідея полягає в тому, що незалежно від виду занять та їхньої тривалості, приємне дозвілля забезпечує фантастичне відволікання мозку, що може зняти стрес.
- Допоможіть підлітку знайти час для релаксації, особливо під час стресових моментів. Кожен розслабляється по-своєму. Деякі підлітки знаходять розслаблення в тому, щоб посидіти і погладити собаку протягом декількох хвилин. Інші можуть спробувати заплющити очі, зробити глибокий вдих і посидіти в тиші. Або прогулятися на самоті. Можливо, знадобиться декілька спроб, щоб знайти щось, що припаде до душі, але заохочення підлітка знайти щось, що заспокоює його розум у гарячі моменти, буде корисним для нього як зараз, так і в подальшому життіб і знизить частоту візитів до дитячої полікліники.
- Встановіть обмеження для соціальних мереж. Сучасні підлітки ростуть у зовсім іншому світі, ніж їхні батьки. Тиск однолітків переслідує їх вдома на електронних пристроях. Вони отримують повідомлення вдень і вночі. І вони можуть відчувати себе зобов’язаними відповідати негайно, побоюючись, що їхні друзі розсердяться на них. Батьки можуть допомогти підліткам встановити обмеження та сформувати правильні очікування стосовно відповідей на повідомлення у соціальних мережах. Підлітки мають зрозуміти, що вони не повинні негайно відповідати на всі повідомлення. Буде добре, якщо вони домовляться про такі очікування зі своїми друзями, тоді останні не будуть дивуватися, коли не отримають швидкої відповіді. Також корисно проводити певний час без соціальних мереж. Підлітки спочатку можуть здригатися від такої думки, але більшість з них повідомляють, що відчувають себе емоційно «вільними», коли відключаються від мережі протягом дня. Соціальні мережі слід повністю вимикати перед сном, оскільки вони часто заважають сну.
- Навчіть підлітка практикувати «спокійну розмову з собою». Допоможіть підлітку усвідомити свої стресові думки та потренуватися їх раціоналізувати. Наприклад, коли він запізнюється на захід і відчуває через це стрес, попросіть його запитати себе, що станеться, якщо він прийде на кілька хвилин пізніше початку? Швидше за все, нічого катастрофічного. Нагадуйте їм, що з ними все буде гаразд, що вони можуть впоратися з труднощами.
- Будьте гарним прикладом для наслідування для вашого підлітка. Незалежно від того, хочуть вони це визнавати чи ні, підлітки все ще вчаться у своїх батьків, і один з найкращих способів навчити їх методам управління стресом — це подавати гарний приклад. Якщо підліток поруч з вами і ви відчуваєте стрес, поговоріть про це вголос. Скажіть щось на кшталт: «Ого, я зараз відчуваю сильний стрес. У мене термінова робота, і мені потрібно піти, щоб забрати твою сестру з тренування. Я зроблю кілька глибоких вдихів, а потім вирішу проблему».
Стрес відіграє важливу роль
І підліткам, і батькам важливо пам’ятати, що повністю позбутися стресу неможливо. Насправді, він відіграє важливу роль у нашому житті. Якщо ваш підліток майже не відчуває стресу, він може нудьгувати і мати дуже мало мотивації щось робити.
У підлітків, які відчувають надмірний стрес, може погіршитися успішність. Через високий рівень стресу в процесі виконання завдань вони можуть відчувати себе нещасними. Знайти «золоту середину» стресу — це найкращий спосіб досягти високих результатів, зберігаючи при цьому здоровий розум і тіло.
Наслідки надмірного стресу
Коли ваш підліток відчуває надмірний стрес, це може вплинути на його здоров’я:
- Сон. Проблеми із засинанням, спить забагато або занадто мало.
- Харчування. Їсть занадто багато або занадто мало.
- Продуктивність. Зниження академічної або фізичної результативності.
- Емоції. Дратівливість, нездатність керувати емоціями належним чином, тривога або депресія.
- Фізичні симптоми. Головний біль, біль у шлунку і навіть проблеми з серцем у тих, хто переживає хронічний стрес.
- Соціальна активність. Ізоляція, уникнення діяльності, в якій вони зазвичай брали участь і отримували задоволення (ізоляція та самотність є факторами ризику розвитку депресії).
Як знайти допомогу
Багато батьків повідомляють про невпевненість у тому, чи є те, що переживає їхній підліток, «нормальним», чи він потребує професійної підтримки. Рекомендуємо поговорити з людьми, яким ви довіряєте, наприклад, з лікарем вашої дитини або шкільним персоналом, щоб вони висловили свої спостереження та надали підтримку.
Багато лікарів можуть направити вас на амбулаторне лікування. Все більше педіатричних закладів мають спеціалістів у галузі психічного здоров’я, які можуть надати більш оперативну допомогу. На щастя, для більшості підлітків, які відчувають високий рівень стресу, терапія є дуже ефективною.
Крім того, важливо, щоб батьки прямо запитували підлітків, чи не думають вони про самогубство або заподіяння собі шкоди. Це може бути страшно і незручно, але підліток повинен знати, що батьки сприймуть ці думки серйозно і не будуть надмірно реагувати.
Якщо ви турбуєтесь про безпеку вашої дитини
Якщо ви турбуєтеся про безпеку вашої дитини, є кілька кроків, які ви можете зробити до того, як відвезти дитину до відділення невідкладної допомоги. По-перше, спробуйте зателефонувати до сімейного лікаря. Він, швидше за все, допоможе оцінити ситуацію та розробити відповідний план дій. По-друге, зверніться до шкільного консультанта. Він може здійснювати контроль і надавати необхідну підтримку.