Сьогодні не можна переїдати — до фінансових труднощів.
8 вересня православна церква вшановує святих мучеників Наталю з Адріаном. У народі цей день носить назву Наталія Вівсяниця, інформує Ukr.Media.
8 вересня за народним календарем — Наталія Вівсяниця
Молода красуня Наталя вийшла заміж за знатного хлопця Адріана, але він був язичником, а вона таємницею християнкою. Жило подружжя в Нікомедії.
Коли імператор Максиміліан наказав піддати християн страшній карі, Адріан жахнувся, бачачи такі муки, і був вражений людському терпінню. Після цього він прийняв християнську віру, за що сам піддався тортурам і мукам.
Наталя всіляко підтримувала чоловіка в ув'язненні, і перебувала поруч до його останнього подиху. Після його смерті відмовилася вийти заміж повторно, а незабаром померла на гробі Адріана.
Свій мученицький вінець заслужила Наталя душевними стражданнями. У молитвах до неї звертаються про подружнє щастя.
Звичаї та традиції
До 8 вересня селяни закінчували на полях збирання вівса. На Наталю Вівсяницю його не тільки збирали, а й несли останній сніп для благословення в храм. Вдома його ставили в червоний кут перед іконами.
У Наталин день з надлишком годували вівсом коней, щоб майбутній урожай був щедрим, а тварини сильними і здоровими. Адже в давній час коні були головною тяговою силою в селянському господарстві. За народними повір'ями 8 вересня овес набував особливої чудодійної сили. Нагодовану ним худобу весь рік не будуть долати недуги і хвороби.
На Наталин день починають збирати урожай горобини. Гілочку з плодами обов'язково ставлять вдома, тоді в ньому пануватиме лад і злагода. Також горобинові ягоди розвішують над дверима і вікнами, це — захист від нечистих сил, вони не зможуть пробратися в будинок, і не будуть турбувати дітей.
Обряди
На Наталю Вівсяницю основною стравою на столах повинен бути овес. Прийнято варити геркулесову кашу і толокняний кисіль, випікати вівсяне печиво. Раніше на Русі 8 вересня кисіль з вівса пили цілий день і всюди, говорили, що над селами навіть толокняний дух стояв. А коли він ставав густим, дітвора ліпила з нього маленькі фігурки звіряток, пташок, рибок.
Особливо смачним виходить кисіль з вівса і ягід (наприклад, брусниці).
У кожному сільському обійсті є стодола — приміщення, де зберігаються вівсяні снопи. Як в будинку живе домовик, так і в стодолі овинник. Спеціально для нього, щоб задобрити, господині 8 вересня печуть і несуть вівсяні пироги або млинці в стодол. А ще ставлять глечик з толокняним киселем. Овинник поласує, не буде потішатися над вівсом і вбереже стодолу від пожеж. У народі навіть є приказка: "Наталя в стодол несе вівсяний млинець. А Адріан слідом йде, і толокно в горщику несе".
Народні прикмети
- Якщо 8 вересня дуби з березами ще не скинули листя, варто чекати сувору засніжену зиму.
- Грім на Наталин день віщує теплу осінь.
- Щедрий урожай на горобині говорить про те, що скоро піде тепло, зима буде рання. Якщо мало горобинових ягід цього року, то варто чекати суху тривалу осінь.
- Ранні зимові морози також віщує прохолодний ранок в Наталин день.
Залиште відповідь