Для жертви булінгу робота — це поле бою.
"Життя прожити — не поле перейти", — хто б сперечався. А тут ще все ускладнюється тим, що вам дісталося не просто поле, а справжнє поле бою. На ньому ви перебуваєте по вісім годин у будні з людьми, мета яких — пити вашу кров і намотувати жили на кулак. Вітаємо, ви стали жертвою булінгу. Багатомільйонного за рахунком — якщо це вас втішить, інформує Ukr.Media.
Ви не перші і не останні, є всі підстави вважати, що булінг виник разом із людством. Раніше під булінгом пропонувалося розуміти всяку агресію з боку, але приблизно з середини 90-х поняття стало вузьким — це суто професійний негатив, що направляється одним працівником, зазвичай, керівником, проти іншого — підлеглого.
Пропонуємо найгарячіші питання, якими мучаться жертви булінгу, з відповідями фахівців в області психології та міжособистісних відносин.
Отже, ви впевнені, що як фахівець ви на висоті і характер маєте цілком стерпний, тобто, себе як конфліктоген виключаєте. Тоді проаналізуйте, сиплються чи на вашу голову наступні "радощі":
- регулярні причіпки по дрібницях;
- розпускання брудних чуток і пліток;
- невизначена і невиправдана критика;
- ігнорування успіхів, разом із тим — вишукування найдрібніших промахів і роздування їх до масштабів усесвітніх катастроф;
- блокування ваших нових пропозицій і проєктів;
- вас не запрошують на наради, до вас не доходить потрібна і важлива інформація
- створюються всілякі перепони, наприклад, для вирішення дріб'язкових питань потрібна тьма погоджень і підписів, хоча раніше процедура була спрощеною.
Крайні випадки: відверте хамство, нецензурна лайка і навіть рукоприкладство. Якщо все це відбувається, ви є жертвою булінгу.
Чим це загрожує?
Завжди — найсильнішим стресом, заниженням самооцінки і, зазвичай, звільненням з роботи. Проігнорувати це неможливо. Навіть зберігаючи зовнішній спокій, думки про власну нікчемність і роздуми, як же догодити шефу, підточують зсередини. В результаті руйнується кар'єра, найстрашніший фінал — суїцид.
Кому це загрожує?
Взагалі, жертвою булінгу може стати абсолютною кожен, адже ніхто не візьметься поручитися за адекватність керівника, а той, у свою чергу, не застрахований від людських пристрастей. Але найбільш ініціативні, перспективні і компетентні співробітники викликають напади киплячої люті.
Може, варто вам піти, і булер заспокоїться?
Ваш догляд буде корисний лише для однієї людини — для вас. Булер живе у вічному конфлікті з навколишнім світом і налаштований вкрай вороже. Тому на місце, що звільнилося, тут же буде призначений новий "хлопчик для биття", недарма є поняття серійного булерства.
Якими вони бувають?
Типологія булерів вкрай обширна, проте чітко можна виділити чотири основних типи.
Перший і найбільш огидний — "соціопат або нігіліст". Мешкає, зазвичай, у консалтинговому, фінансовому та юридичному середовищі. Зазвичай, це чудовий фахівець, бог формул, котирувань і параграфів. При цьому начисто позбавлений людських якостей, співчуття, жалості. Люди для нього — звірятка, яких можна стравлювати, шантажувати, мучити — і насолоджуватися зрежисованою виставою. З керівництвом терпимо і помірно привітний, з підлеглими нестерпний. Страждає "комплексом бога".
Другий вид — "гуру або комбінатор". Полегшена версія "соціопата" — розумний, інтелектуально розвинений, але так само убогий у плані морального устрою. Страждає нарцисизмом, до верхнього керівництва, зрозуміло, зовні толерантний, на ділі глибоко зневажає. Обожнює зіштовхувати лобами підлеглих, схильний до плетіння хитрих комбінацій. Цей тип процвітає серед технарів.
Третій вид — "компенсатор". Непрофесіонал, химерними хитросплетіннями долі плюхнувся в керівне крісло. Об'єктивно розуміє, що в очолюваній галузі — як свиня в апельсинах, проте підвищувати рівень не бажає і не терпить натяків на свою некомпетентність. Вважає прийнятним тільки один спосіб підвищення авторитету — "якщо не поважають, нехай бояться". Ці авторитарні хулігани зустрічаються і в тихих наукових коридорах, і в заводських цехах.
Четверта іпостась — "той, що шукає уваги". Зазвичай, булер — жінка, керівник у жіночому колективі. Може представлятися жалісливою і душевною, глибоко віруючою, без угаву розповідає про домочадців і домашні турботи. Серед фаворитів — ті, хто вдає, що небайдужий до її сподівань і терпляче вислуховує. Серед переслідуваних — ті, хто благополучніші, компетентніші, незалежніші, успішніші і не шукають заступництва.
А як щодо війни у відповідь?
Не віддавайте всі сили боротьбі з буллером, змусьте себе ставитися до проблеми граючи. Якщо з головою поринете в протистояння, менше резерву залишиться для роботи.
Іноді булер ніби оголошує перемир'я
Не сподівайтеся, що він одумався, причини може бути дві: або у буллера земля під ногами горить, настають серйозні трудові неприємності і він заручається будь-якою підтримкою. Або це чергова маніпуляція — наблизити вас, приспати пильність, можливо навіть домогтися деякої відвертості. І вдарити з новою силою. Краще будьте холодно-ввічливі і чемні, спілкуйтеся виключно в професійних рамках.
Чому колеги бояться надати підтримку?
Тому що переважна більшість — звичайні закатовані побутом, сім'єю, обставинами люди. У них "моя хата скраю" і "своя сорочка ближче до тіла". Не вимагайте і не чекайте від них підтримки — вони бояться накликати на свою голову гнів буллера, втратити роботу і т.д.
А якщо поговорити з ним по душах?
За визначенням булер — деструктивна особистість, він не бачить у своїй поведінці відхилень, завжди вважає себе правим. І ваш візит з метою спробувати знайти спільну мову не матиме позитивного результату.
Ну не звільнятися ж?!
Як би ви не любили свою роботу, не варто приносити життя і психічне здоров'я на жертовний вівтар.
Як узяти себе в руки?
У цій ситуації ви самі собі кращий доктор. Усі ліки у вашій голові, це ваші думки.
Перша рятівна думка: "Справа не в мені". Якщо на колишній роботі у вас не траплялося подібних ексцесів, якщо до приходу в колектив буллера була тиша — будьте впевнені, ви не є конфліктогеном. Друга: "Що мене не вбиває, то робить сильнішим". Поставтеся до того, що відбувається, як до випробування. Ще одне переконання: це коли-небудь закінчиться, зміняться обставини, і він зникне з вашого життя.
Залиште відповідь