Стимуляція грошима — чи варто підвищувати інтерес дитини до навчання фінансово?
Сучасні батьки нерідко стикаються із проблемою: як мотивувати дитину до навчання. І в хід часто йдуть гроші — школяру пропонують заплатити за вивчені понаднормово вірші, позайматися додатково за певний заробіток. А чи треба так робити, інформує Ukr.Media.
Змусити не вийде
Варто розуміти, що платити гроші означає віддавати їх в обмін за послугу чи товар. Також їх можна просто подарувати. А як змусити за гроші робити людину те, що вона має захотіти робити, як, наприклад, вчитися? Адже мотивація до навчання — те, що створюється і зберігається всередині людини. І грошима змусити людину робити те, що в ній не дозріло, чого вона не дуже хоче, — завдання з нездійсненних.
«Платити за оцінки означає створювати у людини мотивацію заробляти, а зовсім не вчитися».
Відносини батьків та дітей неоплачувані
Також варто враховувати, що дитячо-батьківські стосунки із грошима не пов'язані ніяк.
«Щирі та добрі стосунки купити не можна навіть у світі дорослих, а ми говоримо про сім'ю. Фінанси — це інструмент для вирішення, іноді витонченого вирішення, різних питань, але не створення відносин. Тут свої правила. Фінанси з легкістю створюють міцні ділові та формальні відносини, але не сімейні».
Якщо ж спробувати піти таким шляхом і створити фінансовий характер взаємовідносин з дитиною, то варіантів розвитку, швидше за все, буде два.
- Дитина, якщо їй важко вчитися, спочатку з радістю погодиться на такий формат, а тоді побачить, що вчитися все одно тяжко, і вже ніяких грошей не треба. Або може почати обманювати та приховувати погані оцінки, щоб за будь-яку ціну отримати гроші. Цю проблему не вирішить. Усі шкільні труднощі можна подолати лише навчальним шляхом, а не фінансовим.
- Діти, нормальні та здібні, які просто не зазнають зайвих навантажень у навчанні, швидко зрозуміють вигоду отримання грошей і почнуть швидко «заробляти», але тільки ось стосунки у родині з батьками набудуть ділового характеру: «Якщо хочете, щоб я отримав 5 за контрольну, спочатку заплатіть!» — інакше не буде.
Чому це так?
Це з тим, що з ділових відносин інша мета й інший характер. Такий спосіб підвищення успішності для дитини не працює. І причин тому кілька:
- Коли батьки платять за оцінки, дитині стає ясно, що хороше навчання потрібне батькам, але не йому. Хто платить, той зацікавлений у результаті. Поведінка дитини тут логічна, дорікнути нема в чому.
- Навчальна діяльність завжди має на увазі самостійність. Учень повинен хотіти та вміти вчитися сам, і допомагають йому в цьому педагоги, а не гроші.
- Дитячо-батьківські відносини у створеній ситуації трансформуються на умовні. Це входить у суперечність із істинним характером відносин між батьками та дітьми — щирих, основа яких — безумовна любов та прийняття один одного незалежно від будь-якого рівня успішності та будь-яких оцінок.
«Батькам варто любити своїх дітей по-справжньому, батьківським, турботливим коханням, і дати їм зрозуміти, що вчитися потрібно добре насамперед для них самих, що в житті потрібно мати і вміти робити свою справу, і це дуже важливо. А вже коханням, справжнім коханням (без цифр і купюр) вони обов'язково наситять своїх дітей».
Залиште відповідь