Є п'ять причин, через які вам ніколи не вистачає грошей.
Існує думка, що грошей не вистачає всім і завжди. Якщо ви починаєте заробляти більше, разом з доходом ростуть і витрати, тому становище ніяк не змінюється, інформує Ukr.Media.
Гроші — це специфічний інструмент, і з ним потрібно вміти правильно поводитися. Багато хто вважає, що бідні бідніють, а багаті багатіють лише через якусь вселенську несправедливість, проте це в корені невірне твердження. Саме через фінансову неграмотність переважна більшість бідніє рік за роком, пов'язуючи в непосильних боргах і кредитах, тоді як капітал багатих неухильно зростає.
Причина перша: ваші потреби не відповідають доходу
Немає нічого поганого в тому, щоб бажати кращих речей, ніж тих, що доступні вам зараз. Зростання потреб відповідно до збільшення доходів цілком нормальне і передбачуване. Навряд чи можна очікувати, що, отримавши надбавку до зарплати, скажімо, в десять тисяч гривень, ви продовжите купувати одяг в секонд-хендах і харчуватися локшиною швидкого приготування. На жаль, часто зустрічається зворотна ситуація, коли потреби людини ростуть незалежно від її доходів — в цьому, до речі, і полягає пастка, в яку ми потрапляємо, хоча б один раз скориставшись кредитом. Якщо позика була витрачена аж ніяк не на речі крайньої потреби (наприклад, ви влізли в борги, щоб купити плазмовий телевізор або оновити гардероб), ми звикаємо до рівня життя що підвищився і з великими труднощами можемо надалі "знизити" його назад.
Причина друга: ви не враховуєте дрібні витрати
Здавалося б, виділити двадцять-тридцять гривень на чашку ранкової кави перед роботою — не така вже грандіозна трата. Проте, якщо ви перед кожним робочим днем купуєте каву на винос, сума, яку ви витрачаєте на це в місяць, може вас приголомшити. Згідно зі статистикою, вартість "кави з собою" за рік складе приблизно шість тисяч гривень (залежно від ціни напою), що не так вже й мало — для порівняння, на ці гроші можна дозволити собі оплатити скромну відпустку на одного.
Причина третя: ви не рахуєте гроші і не ведете бюджет
Гроші не терплять недбалого поводження, і тому ніколи не затримуються у того, хто не вміє вести їм рахунок. Нічого незвичайного в цьому немає — якщо ви не знаєте напевно (а то і не хочете знати), який ваш бюджет на місяць, дуже легко можна витратити всі гроші прямо в день зарплати, а потім залізти в борги, щоб хоч якось дотягнути до кінця місяця. Наступного разу картина повторюється: ви віддаєте борги, але змушені знову позичати, тому що грошей що залишилися вам не вистачає.
Якщо ви поняття не маєте, скільки грошей на вашій картці, електронному гаманці або в готівці — це тривожний знак, і надалі це може призвести вас до розорення. Постарайтеся ввести власну систему обліку коштів і займайтеся їй так, як зручно вам. Не так вже й важливо, що ви використовуватимете, звичайний зошит або електронні таблиці, — головне, щоб усі доходи і витрати заносилися з максимальною точністю. В цьому плані електронна версія може бути зручніше: якщо вас не приваблює зі скрупульозним завзятістю записувати кожну витрачену гривню, то додаток для смартфона напевно припаде до душі. Багато з таких програм мають прив'язку до банківської карти і автоматично розподіляють витрати по заздалегідь виставленим категоріям — якщо всі основні витрати ви здійснюєте за допомогою безготівкових коштів, навіть записувати нічого не доведеться.
Причина четверта: ви не вмієте планувати великі покупки
Неграмотне планування майбутніх покупок або відсутність такого — запорука упущеної вигоди і витрачених нервів. Наведемо простий приклад: ви збираєтеся придбати холодильник, і для вашого бюджету ця покупка є досить великою. Логічним було б витратити хоча б годину-дві на те, щоб визначитися, які характеристики і функції вам будуть потрібні, порівняти моделі в Інтернеті, прочитати відгуки людей, які вже купили потрібний вам товар. Тим не менш, ви йдете в магазин і купуєте першу-ліпшу модель, потрапляючи на хитрощі маркетологів, які змушують вас купувати те, що вам не потрібно. Через місяць використання ви розумієте, що потужності морозильної камери вам не вистачає, а розміри "теплого" відсіку залишають бажати кращого — в нього не поміщається навіть половина запасу продуктів, який ви звикли поповнювати щотижня.
Описана ситуація — найменше, що може статися, якщо підходити до вибору великих покупок спонтанно. Набагато гірше, коли ви виявляєте, наприклад, що холодильник вам попався неякісний, і ремонтувати його виходить дорожче, ніж купити аналогічну модель. Тут починається трата не стільки грошей, скільки найціннішого ресурсу — вашого часу. Ви витрачаєте його на поїздки в гарантійний сервіс, на суперечки з магазином, нарешті, на вибір нової моделі.
Причина п'ята: ви не робите заощаджень, грамотних вкладів та інвестицій
Не секрет, що наші гроші періодично піддаються знеціненню, хочемо ми того чи ні. Саме тому так важливо вчасно почати інвестувати в майбутнє, створювати фінансову подушку безпеки. На жаль, багато хто не вважає за потрібне розбиратися в інвестуванні, вважаючи за краще миттєві розваги створенню навіть мізерних заощаджень. Можна скільки завгодно виправдовуватися низькою зарплатою, яка не дозволяє відкладати хоч скільки-небудь пристойних сум, але це не найкращий вихід. Це навіть може послужити приводом задуматися, проаналізувати доходи і витрати — чи так вже хороша ваша робота, якщо після оплати всього найнеобхіднішого у вашому гаманці хлюпається не більше, п'ятиста гривень?
Залиште відповідь