Як вживати кофеїн стратегічно – так, щоб сформувати щось на зразок резервуара з енергією.
У нас з кофеїном відносини, які можна охарактеризувати словом «любов-ненависть». З одного боку кава — ефективне і легальне джерело бадьорості, з іншого — причина проблем з серцем і головного болю, а також млявості і втрати сил. Якщо ви вип'єте навіть маленьку чашечку кави, через 8-14 годин організм переробить її, і ви відчуєте слабкість і нездужання, інформує Ukr.Media.
Ми хочемо розповісти вам, чому це відбувається і як вживати кофеїн стратегічно — так, щоб сформувати щось на зразок резервуара з енергією, до якого ви змогли б звертатися в будь-який час.
Чому кава викликає втому
Кава заважає мозку поглинати гормон аденозин-нейротрансмітер, що стимулює сон і пригнічує бадьорість. Іншими словами, він викликає почуття втоми, щоб захистити мозок від перенапруги. Як тільки кава повністю метаболізується організмом, весь накопичений аденозин нарешті потрапляє в мозок — звідси і відчуття всепоглинаючої втоми, ніби по вас проїхався поїзд.
Нераціональне споживання кофеїну призводить до втоми, але якщо підходити до вживання кави (і будь-яких інших кофеїновмісних напоїв) раціонально, ви навчитеся передбачати ці «провали» і розраховувати період найбільшої продуктивності протягом дня.
Що пити не слід?
Перед тим як читати далі, запам'ятайте: описана нижче стратегія не працює з фрапучіно, лате та іншими кофеїновмісними напоями, в яких міститься цукор або алкоголь. Ефект від цих речовин підсумовується з дією кави і спотворює її: «аденозиновий удар» настане швидше і матиме більш негативні наслідки.
У чаї мате не менше кофеїну, ніж в самій каві зверніть увагу на зелений чай або мате. Ці напої містять природний кофеїн і насичені антиоксидантами, які уповільнюють і регулюють кофеїновий провал. У мате міститься близько 1,8% кофеїну (в зернах кави — від 0,8% до 2,5% залежно від сорту).
Коли треба пити каву?
Вживання кофеїну цим методом передбачає збільшення вашого щоденного "вікна продуктивності". Для цього, в ідеалі, ви повинні випивати 1-2 філіжанки кави в день, не більше, і в строго певний час.
Підлаштуйте вживання кави під ваш розпорядок дня. Не пийте каву відразу після того, як прокинулися. До 9 ранку в організмі відзначається висока концентрація кортизолу-гормону, який підвищує нашу настороженість і напруженість. Навіщо зайвий раз посилювати цей стан кофеїном? Ідеальний час для вживання кави — проміжок між 9:30 і 11:30 ранку.
Саме в цей час ми починаємо відчувати перші симптоми природної втоми після пробудження, а рівень кортизолу знижується до наступних сплесків: в районі 13:00 і з 17.30 до 18.30.
Анедозиновий провал відбувається через 8-12 годин після того, як ви випили каву. Не пийте кофеїновмісні напої менш, ніж за 8 годин до передбачуваного відходу до сну. Якщо вам належить безсонна ніч, то не пийте каву протягом дня. Заваріть перший кухоль за пів години до того, як приступати до роботи.
До речі, відкладену властивість кави викликати різку втому можна звернути на користь. Підгадайте час для чашки кави так, щоб випити її за 14 годин до відходу до сну. Тоді ви не будете мучитися від безсоння, а моментально заснете, добре виспитеся і почнете ранок бадьорим.
Кому це підходить
Кава впливає на людей по-різному. Наприклад, американський психолог Брайан Літтл, автор бестселера "Я, знову я і ми", довів, що під впливом кави інтроверти гірше виконують, по-перше, завдання з дедлайном, по-друге, об'ємну монотонну роботу. Пов'язано це з тим, що інтровертів вже добре мотивують обставини, і додаткова крапля стимуляції у вигляді кави може викликати тривогу і хвилювання.
"Одинакам" краще не пити каву перед терміновою або монотонною роботою навпаки, якщо ви товариська, соціальна людина, кружка кави перед важливим завданням буде незамінним помічником.
Для "золотої середини" — амбівертів, людей з особливостями як інтровертів, так і екстравертів, «стратегічне» вживання кави теж відмінно підійде.
Залиште відповідь