Зі східно-азіатської кухні у європейську перейшло багато компонентів і навіть цілі страви, та найбільш відомим «мігрантом» є кисло-сладкий соус. Універсального рецепта для нього немає, адже з дуже різноманітних компонентів можна створити таке цікаве поєднання смаків. Одні виробники та кухарі обирають для нього солодку базу та підкислюють її, інші — навпаки, до кислої основи додають підсолоджувачі. Сьогодні кисло сладкий соус використовується в різних кухнях світу: азіатська, грузинська, італійська, мексиканська, німецька, українська та ін. Його подають до рису, фунчози, пасти, солоної випічки, картоплі, м’яса та риби, додають у піцу та хот-доги, пропонують покупцям як фасований соус до основної покупки страв тощо.
Коротка історія кисло-солодкого соусу
Уперше його приготували в Китаї, коли до звичного рисового оцту додали підсолоджуючі компоненти. Пізніше рецепт почали розширювати та змінювати, додаючи спеції, фруктові соки, імбир, часник. Багато різних рецептів соусу записано в кулінарних книгах китайських кухарів ще в V–VI ст. У XVIII у Китай завезли перець чилі, а його додавання в кисло-солодку суміш дало змогу створити її гострий різновид. Сучасні китайські рецепти є зразковими. До їхнього складу входять часник з імбиром, цукор, оцет, а також фруктові соки, переважно — ананасовий. Сьогодні кисло-сладкий соус у різних варіантах використовується по всьому світу як для вишуканої високої кухні, так і для звичайних кафе, ресторанів та закладів швидкого харчування, у т.ч. фудкортів.
Чим корисний та чи шкідливий цей соус?
Залежно від складу соус має різні властивості. Треба знати його інгредієнти, аби виключити алергію на якийсь компонент. Переважна кількість людей нормально переносить вживання продукту без неприємних наслідків. А от його користь помітна в усіх рецептурах:
- смак стимулює апетит та сприяє гарному перетравлюванню;
- приємний аромат покращує настрій;
- прянощі в складі стимулюють імунітет та зменшують відчуття втоми.
Регулярне помірне вживання соусу, до складу якого входять фруктові соки або пюре, має позитивний вплив на стан судин та обмін речовин в організмі.
Як можна збільшити прибутки бізнесу завдяки кисло-солодкому соусу?
Додавання в меню та можливість купити фасований кисло-сладкий соус, як у Petrovka HoReCa, сприяють утриманню уваги клієнтів, адже багато хто полюбляє цей продукт. З ним бізнес може розширити меню, запропонувати цікаві смакові відтінки знайомих страв, а також надати можливість клієнтам самостійно створювати смакові комбінації, купуючи соус окремо. Це підвищить їхній інтерес та лояльність, а отже, вони більше купуватимуть, а прибутки закладу будуть рости.
Універсальний смак соусу, який подобається багатьом, можна використати для оновлення рецептів страв, які продаються рідше. Такий хід може стимулювати покупців замовляти їх частіше, особливо, якщо страва належить до класичної кухні, а із соусом стає більш екзотичною. До того ж у складі немає компонентів тваринного походження, тому кисло-сладкий соус подобається веганам та вегетаріанцям — вони охоче додають його до основного замовлення.
Фасований соус через кисле середовище має довгий термін придатності: до 1 року в герметичній упаковці. Після відкриття його можна зберігати до 10 днів. Це забезпечує економічну вигоду бізнесу, особливо з урахуванням низької вартості виробництва. Включення кисло-солодкого соусу в меню вашого закладу — невеликий, але вагомий крок до збільшення прибутків та укріплення позицій на ринку.