Корисні властивості часнику, які доведені вченими

Користь часнику не лише зводиться до захисту від ГРВІ.

Часник додає стравам не лише вишуканий (ну, або специфічний) смак, але і кілька вкрай важливих для людського організму речовин, інформує Ukr.Media.

Наприклад, аліцин — нестабільне з'єднання сірки, що утворюється при розжовуванні, роздавлюванні або подрібненні зубчиків часнику. Саме ця речовина відповідає за той неповторний запах. Власне, таке амбре — захисний механізм, яким часник намагається відлякати живність, яка прагне його зжувати. Але це трохи інша історія.

Крім того, він містить і інші сполуки сірки — діаллілдисульфід і s‑аллілцистеін, а також пристойну кількість вітамінів і мікроелементів. Чотири зубчики (близько 28 г) забезпечать вам:

  • марганцю — приблизно 23% від рекомендованої денної норми;
  • вітаміну В6 — 17%;
  • вітаміну С — 15%;
  • селену — 6%.

Додайте сюди клітковину, кальцій, мідь, калій, фосфор, залізо, вітамін В1 — і часник виявиться вельми корисним овочем. Та ще й здатним зміцнити здоров'я.

Ось лише кілька його корисних властивостей.

Можливо, зміцнює імунітет і допомагає впоратися з застудою

Як мінімум одне велике дослідження показало: якщо щодня їсти часник, частота різних ГРВІ знижується в середньому на 63% — у порівнянні з застосуванням плацебо.

І навіть якщо така людина (заради точності відзначимо, що добровольці їли не самі зубчики, а добавку з аліцином) захворіє, від симптомів застуди вона позбавляється значно швидше — за півтора дня проти п'яти у групі плацебо.

За іншими даними, додавання в раціон екстракту часнику покращує функцію імунних клітин. А люди, що приймають його, хворіють у два рази рідше, ніж ті, хто обходиться без пахучої рослини.

Попри цю інформацію, медицина все ж обережна і наполягає, що потрібні додаткові дослідження. Але якщо ви часто чіпляєте застуду, варто спробувати підключити цей овоч.

Знижує кров'яний тиск

Важливо для тих, хто страждає від гіпертонії. Вживання приблизно чотирьох зубчиків в день протягом 24 тижнів і довше знижує артеріальний тиск так само ефективно, як і деякі лікарські препарати.

Це далеко не єдине дослідження на цей рахунок. Часник дійсно здатний приборкати гіпертонію — це науково підтверджений факт.

Зменшує рівень «поганого» холестерину

Щоденне вживання часнику знижує рівень холестерину в загальному і ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ — той самий «поганий» холестерин) зокрема. Ефект найбільш помітний, якщо з'їдати по 3-4 зубчики щодня протягом 8 тижнів і більше.

Протистоїть розвитку старечого недоумства

Часник містить велику кількість, які крім іншого захищають від мутацій і пошкоджень клітини мозку. Таким чином, включення цієї рослини в раціон допомагає знизити ризик розвитку порушень пам'яті і деменції, у тому числі хвороби Альцгеймера.

Знижує рівень цукру в крові

Це особливо помітно у людей, які страждають діабетом 2 типу. Причому ефект проявляється вже через 1-2 тижні щоденного вживання овочу.

Дослідження ще тривають, проте вчені називають їх вельми перспективними. Часник рекомендується включати в терапію діабету 2 типу. Але бажано робити це під контролем лікаря.

Зменшує ризик раку простати

У китайських чоловіків, які з'їдають не менше одного великого зубчика в день, ризик розвитку раку простати на 50% нижче, ніж у тих, хто не їсть часник зовсім або задовольняється зовсім маленькими (до третини зубчика) дозами.

Є засобом проти втоми

Втома, викликана фізичними вправами, відступить або стане менш вираженою, якщо ви з'їсте хоча б 1-2 зубчики. Вчені поки що не розуміють, з чим пов'язаний такий ефект. Однак вважають часник багатообіцяючим засобом, який може допомогти перемогти швидку стомлюваність.

Кому варто бути обережнішими з часником

Крім користі, у часнику можуть бути і побічні ефекти. Експерти одного з авторитетних медичних ресурсів закликають не зловживати цим овочем тим, хто:

  • Страждає від порушень згортання крові. Часник, особливо свіжий, може збільшити ризик кровотеч.
  • Має проблеми зі шлунком або травленням. Овоч дратує шлунково-кишковий тракт і може викликати печію або інші порушення травного процесу.
  • Має знижений кров'яний тиск.
  • Готується до хірургічної операції. Тут ризики знову пов'язані з погіршенням згортання крові.
  • Страждає гіпоглікемією (зниження рівня цукру в крові).

І в будь-якому випадку: якщо ви хочете використовувати часник в профілактичних цілях, на всякий випадок проконсультуйтеся зі своїм терапевтом. Швидше за все, лікар схвалить ваше рішення і допоможе підібрати правильну щоденну дозу свіжого овочу або часникової біодобавки.

Але, можливо, особливості вашого здоров'я такі, що налягати на нього вам не варто. І краще з'ясувати дане питання з медиком заздалегідь.

Источник