Навіщо на буханці хліба роблять надрізи, яку функцію вони виконують

Далеко не всі вироби потребують надрізів.

Багато людей замислюються над тим, для чого потрібні надрізи на хлібі. Дуже часто їх можна побачити на батонах, які в наш час продаються у всіх продуктових магазинах. Далі ми розповімо, навіщо на хлібі роблять надрізи, інформує Ukr.Media.

Хто придумав надрізи на буханках хліба і навіщо вони потрібні

Вперше хліб з надрізами з'явився в 1834 році у Франції. Водрі, французький вчений, який написав книги про хлібопечення, вважав, що вони покращували зовнішній вигляд буханки. Спочатку таким чином позначали хліб для багатіїв і кращих ресторанів, які знаходилися в Парижі.

Також надрізи роблять, щоб заздалегідь передбачити надриви на буханці, які дозволяють тісту збільшитися під час випікання і стати пишнішим.

Як саме надрізається хліб

Надрізи необхідно робити тільки на поверхні майбутньої буханки хліба. Їх глибина повинна становити від 0,5 сантиметрів до 1 сантиметра. Такі надрізи потрібно робити швидко, впевнено і чітко. Сам ніж слід тримати під кутом 45 градусів над тістом. Такі надрізи необхідно робити перед тим, як поставити майбутній хліб в духову шафу.

Хоча, якщо він містить велику кількість борошна, а клейковини, навпаки, дуже мало, то його потрібно надрізати відразу після формування самої буханки, тому що після вистоювання він стає досить крихким і легко може осісти.

Але не всі борошняні вироби необхідно надрізати. Наприклад, різні плетінки, булочки і хліб витіюватої форми не потребують такої позначки, тому що весь пар буде виходити через з'єднання тіста.

Найкорисніший хліб для здоров'я

Найкориснішим хлібом в світі вважається житній. У ньому на 30 відсотків більше калію і на 50 магнію, ніж в інших борошняних виробах. Ті, хто вживають такий хліб в їжу, набагато рідше хворіють серцево-судинними захворюваннями.

Источник