Не викидайте прострочені ліки! Термін придатності — вигадка бюрократів!

Лікарі пояснюють, чому.

У шафі звичайної роздрібної аптеки працівники забули коробку рецептурних препаратів. До того часу, як її знайшли, ліки було старше першого польоту людини на Місяць, інформує Ukr.Media.

Що можна очікувати від препаратів через 30-40 років після закінчення терміну придатності?

Результати аналізу показують: 12 з 14 препаратів зберігають активність, наче термін їх придатності зовсім не минув.

Аптеки США регулярно утилізують велику кількість рецептурних ліків з вичерпаним терміном придатності. Дата на упаковці — лише термін, до якого американський регулятор і виробник гарантують активність і якість препарату. Як правило, це два або три роки.

Але це не означає, що ліки втрачають свою ефективність після закінчення терміну придатності.

Це також не означає, що потрібно приймати прострочені препарати. Можливо, слід удосконалити процес реєстрації, це допоможе уряду США заощадити мільярди доларів.

Вже понад півстоліття FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів) вимагає зазначати термін придатності препарату на упаковці.

Для визначення терміну придатності лікарський засіб визначають підвищеною температурою, вологістю. Після цього фармацевтична компанія пропонує свій термін придатності, а регулятор приймає його чи ні.

Законодавство не вимагає продовжувати термін придатності після схвалення препарату. Більшість компаній у цьому не зацікавлені. Тим більше, враховуючи, високу вартість і тривалість процедури. І Американська медична асоціація теж.

У 2000-х Американська медична асоціація (AMA) поставила під сумнів збіг терміну придатності на упаковці з фактичним.

Після вивчення процедури АМА прийшла до висновку, що фактичний термін зберігання ліків більш тривалий. Це призводить до багатомільйонних втрат, високими цінами і скорочення доступу до препаратів певних категорій хворих.

AMA направила листи в FDA, Фармакопейну конвенцію США, Американської асоціації фармацевтичних дослідників і виробників (PhRMA) про перегляд строків.

Дослідження, проведене FDA слідами резолюції, показало:дві третини з 122 тестованих препаратів із закінченим терміном придатності були стабільні.

Як результат — виробник збільшив термін придатності «стабільних» препаратів у середньому більш ніж на 4 роки.

Проблема прострочення медикаментів сьогодні дуже актуальна у всьому світі. Деякі великі американські клініки мають право повернути препарати, близькі до прострочення, їх виробникам та повернути частину витрачених на них грошей.

Але навіть у цьому випадку клініки втрачають приблизно за 200 000 доларів щороку. В середньому ж за прострочених ліків американська система охорони здоров'я втрачає приблизно по 800 мільйонів доларів на рік.

Источник