Причини, через які ранкова кава вас зовсім не бадьорить

Деякі фактори блокують дію кофеїну.

Натуральна кава підтримує наш метаболізм, підвищує настрій, допомагає чинити опір депресії, знижує ризик розвитку деяких форм раку і навіть зміцнює здоров'я серцево-судинної системи. А ще кава пригнічує бажання спати, оскільки кофеїн буквально замінює нейромедіатор аденозин, який виробляється протягом часу, коли ми не спимо. Але, на відміну від аденозину, кофеїн не дозволяє з'явитися почуттю втоми — і ми можемо не спати та залишатися активними більш тривалий час, інформує Ukr.Media.

Щоб почати діяти, кофеїну потрібно від 20 до 40 хвилин, тож якщо ваш робочий день починається о 9 ранку, то найкращий час для першої чашечки кави — 8,30. Але іноді трапляється таке, що кава випита, а бадьорості немає. Чому так відбувається? Спробуємо розібратися.

Чому кава не бадьорить

Особливості генетики

Чутливість до кофеїну може бути обумовлена генетично. Так, саме генетика визначає, наскільки ефективно аденозинові рецептори організму можуть зв'язуватися з молекулами кофеїну.

Ще одна причина — "невідповідна" форма печінкового ферменту CYP1A2, який відповідає за 95 % метаболізму кофеїну. Існує дві форми цього ферменту, і тільки один з них діє по-справжньому швидко. Якщо вам дістався більш повільний вид, найімовірніше, вам потрібно більше часу, щоб кофеїн подіяв.

Толерантність до кофеїну

Як і до будь-якого стимулятора, наш організм може виробляти толерантність до кофеїну, якщо він отримує його занадто часто і у занадто великих дозах. Наскільки великих? Рекомендована оптимальна доза — не більше 400 мг кофеїну на день. Це приблизно 4 стандартних чашки кави. Якщо ви помітили, що улюблений напій припинив вас бадьорити, спробуйте знизити дозу, а краще — зовсім зробіть перерву у вживанні кави.

Втім, лікарі радять скорочувати кількість кофеїну поступово, адже якщо у вас вже розвинулося звикання, відмова від кави може призвести до появи дратівливості і головного болю.

Занадто сильна втома

Кава, на жаль, не панацея: кофеїн здатний підбадьорити нас на якийсь час, але якщо ми занадто сильно втомилися, він не спрацює. Більше того, якщо ми будемо продовжувати знову і знову "підстьобувати" себе за допомогою цього стимулятора, у організмі може накопичитися надто багато стресового гормону кортизолу, і у підсумку нам буде важче заснути, а нічний відпочинок буде неглибоким і недостатньо якісним. Тож якщо ви по-справжньому втомилися, не мучте себе кавою, а краще дозвольте собі невеликий двадцятихвилинний сон: він освіжить вас набагато краще.

Чим можна замінити каву?

Якщо з якихось причин ви змушені відмовитися від кофеїну або просто не полюбляєте цей напій, ми підібрали для вас кілька продуктів і напоїв, які зарядять бадьорістю так само ефективно і смачно.

Вівсянка

Або будь-яка інша каша, але неодмінно приготована з цільних злаків. Вуглеводи — найкраще паливо для нашого тіла. Саме їх організм переробляє на енергію. І чим більше часу потрібно на "добування" калорій, тим довше ми будемо залишатися бадьорими і активними. Крім того, каша на сніданок допомагає підтримувати здоров'я шлунково-кишкового тракту і контролювати рівень цукру у крові.

Банани

У солодких фруктах багато вуглеводів і фруктози, які мозок використовує у якості джерела енергії. Але ми радимо надавати перевагу саме бананам, оскільки у них багато клітковини, яка допомагає контролювати витрату енергії, а також калію, необхідного для здоров'я серця.

Ягоди

Жменю ягід — свіжих, сушених, заморожених — варто з'їдати на сніданок щодня. У них багато антиоксидантів, які виключно сприятливо впливають на клітини мозку, допомагаючи йому зберігати здоров'я і активність. А ще у ягодах багато специфічних речовин, які діють як натуральні стимулятори, підвищуючи наш рівень бадьорості і концентрацію уваги.

Шоколад

Кілька часточок чорного шоколаду з високим вмістом какао — ще один спосіб прокинутися. По-перше, він містить кофеїн — нехай і не у такій концентрації, як кава. А, по-друге, какао-боби багаті на екстракти, які стимулюють вироблення ендорфінів — гормонів, що відповідають не лише за почуття щастя, але й за бадьорість.

Горіхи

Ще одне джерело бадьорості — горіхи. У них багато білка, багатого на тирозин-амінокислоту, яка підтримує активність мозку. Крім того, горіхи містять біотин — вітамін, який допомагає організму виробляти енергію.

Вода

Втома, млявість, апатія і нестача енергії — усе це ознаки зневоднення. Наш організм може мучитися від спраги, а ми про це і не дізнаємося, оскільки будемо приймати бажання попити води за голод або "глушити" його чаєм і кавою, які прискорюють виведення рідини з організму. Тож якщо потрібно як слід підбадьоритися, випийте склянку чистої холодної води — одразу полегшає.

Источник