Проблеми з пам’яттю: втома, перевантаження чи щось серйозніше

Що робити, якщо почала підводити пам'ять?

На забудькуватість скаржаться багато: від молодих до людей похилого віку. Спочатку це проявляється начебто в дрібницях, але часто з віком проблема посилюється, і у якусь мить ми розуміємо, що нам важко на себе покластися, так багато витікає, не утримується, розчиняється ніби в повітрі. І тут ми починаємо замислюватися: це просто накопичилася втома і потрібно з'їздити у відпустку, попити вітамінки, чи справа в чомусь суттєвішому? А раптом провали у пам'яті — ознака захворювання? Давайте проаналізуємо, чому пам'ять може нас підводити і що з цим робити, інформує Ukr.Media.

Відразу заспокоїмо: дуже рідко погіршення пам'яті спричинене тяжкою патологією мозку. Зазвичай все набагато банальніше, а отже, і поправити ситуацію простіше. Щоб трохи краще розібратися у тому, як працює пам'ять, потрібно розуміти, що бувають різні її типи:

  • Безпосередня пам'ять: щось забувається миттєво;
  • Короткочасна пам'ять: утримання інформації півхвилини-хвилину;
  • Довготривала пам'ять: отримані відомості зберігаються в мозку довгі роки;
  • Ковзна пам'ять: інформація утримується стільки, скільки людині необхідно для її використання, а потім стирається.

Коли причина — не захворювання

Розглянемо основні причини, через які робота мозку погіршується і пам'ять може періодично відмовляти.

  • Нервове виснаження, стресові ситуації, депресія. Ми живемо в знервований час, коли повністю уникнути стресів просто неможливо. Негативний вплив на пам'ять має постійний, тривалий стрес і депресивні розлади. Через те, що мозок зосереджується на проблемі, що турбує, в інших сферах життя людина може стати розсіяною. Потрібно намагатися уникати довготривалих впливів будь-яких вражаючих чинників, навчитися справлятися з важкими ситуаціями, обов'язково звертатися по допомогу фахівців (психологів, психотерапевтів, неврологів), якщо самостійно відновитися неможливо.
  • Хронічна нестача сну та пов'язане з цим виснаження. Уві сні мозок продовжує працювати, переробляючи отриману наяву інформацію. Здоровий сон необхідний для нормального відновлення всіх функцій організму, зокрема когнітивних. Забезпечивши собі безперервний нічний сон протягом 8 годин, ви не тільки станете більш сконцентрованим та уважним днем, а й легше зможете долати стресові ситуації.
  • Зловживання алкоголем. Алкоголь погіршує розумові здібності, змінює сприйняття навколишнього світу. Спочатку прогалини в пам'яті можуть бути мінімальними, але при постійному вживанні спиртних напоїв пам'ять страждає дедалі більше.
  • Перенесений загальний наркоз, ухвалення низки лікарських препаратів. Ліки можуть вплинути на роботу мозку, викликавши її погіршення і, отже, деякі проблеми запам'ятовування. Після припинення прийому препарату або після деякого часу з моменту операції під загальним знеболюванням пам'ять зазвичай відновлюється.
  • Нестача вітамінів групи B (фолієвої, нікотинової кислот), важливих поживних речовин, наприклад, вуглеводів.

Коли причина — у хворобі

У ряді випадків проблеми з пам'яттю викликані захворюваннями:

  • Черепно-мозкові травми, після яких людина може не пам'ятати як момент отримання пошкодження, так і події до і після нього. Залежно від тяжкості перенесеної травми різними можуть бути й прогалини у пам'яті — від незначних до серйозної амнезії.
  • Атеросклероз судин мозку, при якому порушується нормальний кровообіг і в тому числі страждає і пам'ять. При інсульті мозку доступ крові до ділянок мозку взагалі перекривається, що призводить до серйозного збою функціонування цих ділянок.
  • Наявність різних внутрішніх патологій: цукрового діабету, захворювань щитоподібної залози, серцевої, дихальної, ниркової недостатності. Тяжкі інфекції — енцефаліт, менінгіт також призводять до погіршення процесів запам'ятовування.
  • Дегенеративні процеси в мозку у людей похилого віку, наприклад, хвороба Альцгеймера;
  • Психіатричні захворювання, що призводять до деменції (виражені порушення пам'яті).

Як можна поправити ситуацію?

Для початку потрібно звернутися до невролога, який вислухає усі ваші скарги, огляне та при необхідності направить на додаткову діагностику. Подальші дії та можливе лікування залежатимуть від першопричини порушень пам'яті та будуть індивідуально призначені лікарем. Найчастіше потрібна комплексна терапія, куди входять прийом лікарських засобів, вітамінів, коригування життя, роботу з психотерапевтом при депресивних розладах і стресових ситуаціях.

Як профілактика проблем з пам'яттю і в цілому для покращення роботи мозку корисно вести здоровий спосіб життя, чергуючи фізичну активність і повноцінний відпочинок, збалансовано харчуватися, обов'язково вживаючи складні вуглеводи та вітаміни групи В, не забувати пити достатню кількість чистої води (зневоднення негативно впливає на мозок). Крім того, чудовим рішенням будуть регулярні тренування пам'яті. Тут може допомогти навчання: корисно почати вивчати нову мову або освоювати якесь нове вміння, читати вголос літературу про те, чим ви раніше не цікавилися. Важливу інформацію можна записувати, варто вести щоденник, а наприкінці дня згадувати події, що відбулися. Ще кілька вправ на увагу:

  • Ходити із заплющеними очима;
  • Робити звичайні справи лівою, а не правою рукою (якщо ви правша);
  • Навчитися друкувати всіма 10-ма пальцями;
  • Змінювати обстановку: освоювати нові місця, спілкуватися з різними людьми.

Дана стаття носить виключно інформаційний характер. Перед використанням даних, наданих вище, проконсультуйтеся з сертифікованим фахівцем. Редакція не гарантує будь-які результати і не несе ніякої відповідальності за шкоду або інші наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання відомостей, наданих вище.

Источник