Триває Великий піст і ті віруючі у кого не вдалося постити, можуть зробити це в Страсний тиждень, з гідністю витримавши останні випробування до світлого свята Великодня.
Останній тиждень перед світлим святом Великодня — Страсний тиждень — розпочнеться 18 квітня і триватиме до Великої суботи 23 квітня включно. Це найсуворіший період посту, коли люди повинні дотримуватися духовної та тілесної чистоти. Кожен день Страсного тижня має своє значення, інформує Ukr.Media.
У цей час Церква згадує про останні дні земного життя Ісуса Христа, його страждання, розп'яття на хресті, смерть і подальше воскресіння.
Богослужіння Страсного тижня
Слід зазначити, що у храмах проходять особливі служби. Крім того, у Страсний тиждень не святкують дні святих, не поминають померлих, не проводять обряди таїнства. Все присвячене підготовці до Христового Воскресіння.
Перші три дні Страсної седмиці Церква згадує останні притчі та повчання, проголошені Ісусом у його земному житті. Притчі з Євангелія, які читаються у понеділок, вівторок та середу, є особливими, оскільки в них зосереджена вся суть християнського віровчення.
Цими днями прочитується весь Псалтир і все Євангеліє, проте пристрасні уривки читаються особливо, у четвер увечері, напередодні Великої п'ятниці. Також у ці дні тричі звершується Літургія Передосвячених дарів.
У понеділка, вівторка та середи — спільний тропар, це так званий гімн, у якому відображено головний сенс того чи іншого свята. Тропар перших трьох днів Страсного тижня — "Ось, Жених гряде опівночі". Сюжет із тропаря вчить нас бути завжди тверезими, бадьорими та готовими до зустрічі з Христом.
Як провести Страсний тиждень
У майбутні дні за традицією важливо провести в будинку генеральне прибирання. За старих часів було заведено білити стелю і стіни в хатах, щоб до Великодня стало світлішим і чистішим. А ближче до кінця тижня вже час зайнятися приготуванням частування.
Великий понеділок
У Великий понеділок 18 квітня згадується євангельська розповідь про те, як Ісус Христос прокляв безплідну смоковницю. Засохла смоковниця символізує душу, яка не приносить духовних плодів — істинного покаяння, віри, молитви та добрих діл.
У народі було прийнято, щоб жінки цього дня приступали до прибирання, а чоловіки кололи дрова із зпасом і чистили худобу — це мало вберегти її від хвороб і псування.
Великий вівторок
У Великий вівторок 19 квітня згадуються притчі, вимовлені Ісусом в Єрусалимському Храмі: про данину кесареві і про воскресіння мертвих, про Страшний суд і смерть, про десять дів і таланти.
Традиційно в цей день жінки продовжували наведення порядку, до світанку займалися приготуванням спеціального напою для худоби, що складалася з насіння льону і конопель. Вважалося, що приготовлений цієї ночі засіб убереже тварин від хвороб.
Велика середа
У Велику середу 20 квітня згадується, як Ісус Христос був відданий одним зі своїх учнів Юдою за тридцять срібняків. Також згадуються покаяння грішниці, яка помазала ароматичною олією Ісуса в домі Симона, таким чином приготувала Ісуса до поховання.
Цього дня традиційно милися у лазні, таким чином розраховуючи на здоров'я на весь рік.
Великий четвер
У Великий четвер 21 квітня православні згадують про чотири події: Таємну вечерю, обмивання Христом ніг учням, молитва Ісуса в Гефсиманському саду та зраду Юди. У Великий четвер найважливіше — причаститися святих Христових тайн.
У народі прийнято, що у четвер у будинку має бути все остаточно помито та прибрано. Жінки печуть паски, випікають хліб — за повір'ям він буде цілющим. Також готують сирну паску та фарбують яйця. Заведено купатися, митись у лазні.
Велика п'ятниця
Віруючі у Велику п'ятницю 22 квітня згадують розп'яття Христа на хресті та його смерть. Це день дуже строгого посту, люди відмовляються від будь-якої їжі на весь день.
У цей день не можна прибирати, митися, а також робити справи по господарству.
Велика субота
День поховання Ісуса Христа згадується у Велику суботу 23 квітня. У храмах освячують паски та яйця. Хто не встиг підготуватися у четвер, може зробити це з суботи, адже освячення у храмах відбувається до пізнього вечора.
Крім того, у Велику суботу відбувається одне з найбільших релігійних чудес — сходження благодатного вогню в Єрусалимі. Під час спеціального богослужіння з Гробу Господнього виноситься Святий вогонь. Він символізує воскреслого Ісуса Христа.
Світле Христове воскресіння
Великдень або Світле Христове Воскресіння — найважливіше християнське свято. Цього дня відбувається особливо урочисте богослужіння з літургією.
У церквах відбувається нічне богослужіння. Християни вітають один одного фразою «Христос воскрес» і відповідають «Воістину воскрес!». Яйце є одним із символів свята. У християнській традиції воно позначає Труну Господню: яйце, хоча зовні виглядає мертвим, усередині містить нове життя, яке вийде з нього, і тому яйце служить "символом труни і виникнення життя в надрах його".
Люди за традицією обмінюються фарбованими яйцями та "б'ються" ними.
Цього дня велять почати трапезу саме зі смакування яйця, шматочка паски, а лише потім прийматися за решту страв. Перед їдою потрібно прочитати молитву. Після довгого посту різноманітність закусок на великодньому столі вітається, але з алкоголю бажаний лише кагор.
Хто може не дотримуватися Страсного тижня
Пост у першій половині Страсного тижня приписаний найсуворіший. У давнину в понеділок, вівторок, середу та п'ятницю нічого не їли. Натомість у четвер та в суботу допускалося послаблення — гаряча їжа з олією.
Проте треба оцінювати свої сили, виходячи із стану здоров'я. Будь-які подвиги необхідно обговорювати з духівником або з батюшкою у храмі.
Залиште відповідь