Такелажні блоки та їх особливості

Такелаж — пристрій призначений для транспортування вагових об’єктів. Спочатку таке поняття належало до суднових снастей, але потроху перетворилося на будівельну, монтажну, а незабаром і побутову сферу.

Такелажні блоки (ролики для троса) використовуються при завантаженні агрегатів на певну висоту. На сьогодні, пристрої таких пристроїв використовуються для безпечного переміщення та акуратного підйому в різних сферах.

Базова інформація

Блок може складатися з різних матеріалів та конструкційних характеристик. Шківи поділяються на: нейлонові та металеві типи. Канати належать до нейлонового типу, а троси до металевого. Принцип роботи виробів полягає у вантажопідіймальній системі із застосуванням важеля для переміщення вантажу в монтажних та будівельних роботах.

Блоки діляться на: вертлюжні — можливість зміни напряму, металеві, нікельовані, оцинковані, три-, дво- та одношківні.

Найпростішим за конструкцією є саме одношківний блок, який пропускає трос через гордень, дозволяючи переміщати вантаж зі зміною напрямку тяги, але без виграшу в силі. Тому така система використовується для вимпелів, знаків та вогнів.

Двошківний блок складається з втулки, канавки з підшипниками, підвіски, болта, корпусу та кількох шківів. Блоковий трос пропускається через щоку, яка заводиться із його середини. Такий механізм є незручним, тому найчастіше не застосовується.

Блоки великих розмірів можуть підіймати вантаж до 10 тонн, а малі до 1000 кг. Залежно від габаритів, блокова система дозволяє проводити роботи на вищому рівні. Наприклад, невеликі пристрої, призначені для побутових умов, дозволяють проводити фарбувальну роботу на різних висотах.

Конструкційні особливості

Механізм має досить складну конструкцію, що складається з таких предметів:

  • Корпус — елемент досить міцного характеру, який складається з металу, дерева або пластику. Найбільш популярним є вироби з металу, бо мають особливо стійкий характер. У конструкцію також входить підвісна частина і вертлюг.
  • Вісь, що знаходиться всередині корпусу, дозволяє обертати трос паралельно один одному.
  • Шків — ролик з поглибленням, що пропускає трос, канат і ланцюг. Такий механізм крутиться довкола своєї осі. У пристрій входять кілька дисків, що мають найменування — стосом.
  • Роликова перегородка, що називається щокою, що виключає будь-яке тертя між тросами. Цей елемент дозволяє шківам обертатися у різні боки.
  • Вертлюг — композиція, що має самостійну роботу, що застосовується при небажаному перекручуванні троса.

Такелажний блок – надзвичайно важливий компонент, без якого просто не обійтись під час монтажних робіт.