У зимових видах спорту, які були вперше включені до програми Ігор, українці вибороли аж 16 медалей
Ігри Нескорених заснував у 2014 році британський принц Гаррі, і відтоді вони стали важливим майданчиком для підтримки ветеранів через спорт. Основна мета цих змагань – не медалі чи рекорди, а психологічна та фізична реабілітація учасників. Змагання розпочалися з ідеї про створення платформи, що дала б змогу військовим, які зазнали поранень, відчути силу командного духу, отримати психологічну підтримку та повернутися до активного життя. З моменту першого проведення Ігор вони є символом міжнародної солідарності та поваги до тих, хто віддав частину себе на захист держави.
Цьогорічний формат змагань містив зимові види спорту, що стало викликом для багатьох учасників. Проте це нововведення дало змогу ще більшій кількості ветеранів знайти себе у спорті та відчути силу підтримки світової спільноти.
Для української збірної Ігри Нескорених – 2025 стали справжньою історією успіху, адже команда здобула 29 медалей. Показово, що для наших нескорених, багато з яких уперше пробували себе в зимових видах спорту, саме ця частина Ігор – найбільш результативна. У пʼяти зимових видах українці вибороли аж 16 медалей. Високий клас наші учасники показали й у плаванні, здобувши вісім медалей. Ще по нагороді принесли Україні веслування на тренажерах і волейбол на візках колісних – єдиний командний вид спорту, де нам вдалося вибороти перемогу.
Проте найголовніше, що отримали учасники, – це позитивні переживання та нові знайомства. «Найголовніше – не медалі, а емоції та мотивація для кожного учасника. Ці переживання заряджають на майбутнє, допомагають у реабілітації та адаптації до нового життя», – розповів капітан національної збірної України Олексій Тюнін.
ВАНКУВЕР – МІСТО ПІДТРИМКИ Й ТЕПЛА
Ключова відмінність Ігор Нескорених від усіх інших спортивних подій – практично повна відсутність суперництва між учасниками. «Жодного жорсткого суперництва – всі ми побратими, бо маємо схожий бойовий досвід. Ми спілкуємося, підтримуємо один одного, обмінюємося сувенірами та просто дружимо. У командних видах спорту змагаємося на максимум, але без неприязні», – поділився своїми враженнями Тюнін.
Ця особливість змінила Ванкувер, який часто критикують за «холодність» мешканців. Під час Ігор Нескорених місто розкрилося з іншого боку – гостинного, відкритого та підтримувального. Хоча заходи Ігор Нескорених відбувалися всього на трьох локаціях, члени національних команд, їх родичі, друзі чи просто уболівальники зустрічалися всюди. Також поблизу багатьох принад міста ще за кілька тижнів до Ігор була встановлена їх символіка, з якою радо фотографувалися як місцеві, так і туристи. Ванкуверці дуже тепло приймали Нескорених, розкупивши усі квитки на церемонії відкриття й закриття.
Попри те, що Ігри Нескорених офіційно не мають політичного підтексту, вони стали важливим майданчиком для підтримки України. Українська громада у Ванкувері організувала низку заходів, серед яких урочисте прийняття для збірної України. Світовий конгрес українців оголосив про передачу медичного гелікоптера для допомоги українським військовим, а міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова підписала меморандум про взаєморозуміння зі своїм канадським колегою Дарреном Фішером. Цей документ покликаний створити умови для кращої реінтеграції українських ветеранів до цивільного життя. «Разом із канадськими партнерами ми впроваджуватимемо конкретні, реалістичні та вимірювані кроки. Обмін досвідом і найкращими практиками дасть нам змогу краще забезпечувати ветеранів необхідними ресурсами, можливостями та визнанням, на яке вони заслуговують», – розповіла Калмикова про меморандум.
Окрему роль у проведенні Ігор відіграли волонтери. Майже 2000 добровольців з усього світу забезпечували безперебійну роботу змагань – від логістики до підтримки учасників. Волонтери допомагали атлетам орієнтуватися на спортивних об’єктах, організовували заходи та супроводжували гостей Ігор. Саме вони створювали особливу атмосферу взаємодопомоги та підтримки, яка є головною цінністю цих змагань.
Для багатьох волонтерів це був унікальний досвід спілкування з ветеранами та військовими, який надихав і змінював їхній світогляд. Учасники зазначали, що безвідмовна допомога та щира підтримка волонтерів робили їхні змагання ще комфортнішими та емоційно насиченішими.
КУРС НА БІРМІНГЕМ-2027
Канада вже вдруге приймала Ігри Нескорених – уперше це було у 2017 році в Торонто, коли українська збірна дебютувала на цих змаганнях. Ванкувер-2025 продемонстрував найвищий рівень організації, використовуючи блискучу інфраструктуру міста та залучаючи значні ресурси. Місто приймало Олімпійські ігри – 2010 й надало в розпорядження Нескорених ті самі локації та спортивні обʼєкти, що й олімпійцям. «Враження неймовірні! Канада приймає нас на найвищому рівні – це масштабна подія, повні трибуни людей. Умови проживання чудові, забезпечення бездоганне, транспорт і волонтери допомагають у всьому. Відчувається турбота і підтримка», – зауважив капітан нашої збірної Тюнін.
Наступні Ігри відбудуться у британському Бірмінгемі у 2027 році. І хоча до них ще два роки, очікування вже зашкалюють, адже канадська планка організації була піднята дуже високо.
Ігри Нескорених укотре довели: справжня перемога – це подолання власних бар’єрів, підтримка побратимів і незламність духу. Українська команда продемонструвала саме ці якості, знову доводячи світові, що нескорені – це не просто назва змагань, а стиль життя.
«Ви присягали різним прапорам, але вас єднає гідність, співчуття й дух служіння. Я не можу пообіцяти, що надалі ніколи не виникатимуть складнощі. Але я обіцяю, що тепер ви більш підготовлені, ніж будь-коли. Ви повернули втрачене. Полагодили зламане. Досягли неможливого», – підсумував на церемонії закриття цьогорічних Ігор їх засновник принц Гаррі.
Максим Наливайко, Оттава
Фото: invictusgames
Залиште відповідь