Президент Естонії: Генасамблеї ООН потрібне право долати вето постійного члена Радбезу

Президент Естонії Алар Каріс вважає, що одним з кроків до поліпшення роботи Радбезу ООН могло б бути надання Генасамблеї можливості колективно долати вето його постійного члена.

Про це Каріс сказав у виступі на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Про необхідність реформування ООН та її Ради безпеки говорять уже не одне десятиліття… Ми маємо бути більш амбітними. Майбутній Радбез має відповідати своєму призначенню, бути ефективним, транспарентним і підзвітним. А також – мати потужніший потенціал у сфері прийняття рішень», — заявив він.

Він зауважив, що не існує простої формули для змін в Радбезі, проте має бути обмежена можливість використання права вето. «Естонія підтримує всі зусилля, щодо обмеження використання права вето – особливо стосовно дій, спрямованих на припинення масових злодіянь», — зазначив президент.

За його словами, чинна система наділяє того, хто має право вето, надто великою владою, що може завести пошуки рішення в глухий кут. Це своєю чергою призводить до скалічених життів, смертей. «Ми вважаємо, що всі держави, колективно, повинні мати більше право голосу, ніж один член Радбезу ООН… Давайте мудро використовувати повноваження Генасамблеї. Ми тут повинні мати можливість колективно долати вето в Раді Безпеки, якщо в тому є потреба», — сказав естонський лідер.

Каріс запропонував ширше обговорювати цю та інші можливі ідеї, пропозиції стосовно того, як зробити діяльність ООН ефективнішою: «Це означатиме, серед іншого, що майбутні миротворчі операції ООН більшою мірою відповідатимуть реаліям».

При цьому він наголосив на безальтернативності Формули миру, запропонованої Володимиром Зеленським. «Росія повинна припинити агресію, вивести свої війська та військову техніку з території України. Територіальна цілісність та суверенітет України мають бути поновлені», — вказав президент Естонії.

Він також оприлюднив вимогу до Росії припинити цинічно та безсоромно використовувати різноманітні конфлікти у своїх інтересах, розпалюючи суперечності в Європі, Африці, Америці, що порушує згуртованість світової спільноти та породжує нестабільність.

Як повідомляв Укрінформ, на Саміті майбутнього в рамках заходів високого рівня Генасамблеї ООН Алар Каріс заявив, що реформування Радбезу ООН потрібне для «делегітимізації агресії як інструменту управління».

Источник