Тоталітарні режими РФ, Китаю, КНДР та Ірану, які об’єднали зусилля навколо російської війни проти України, випробовують готовність Заходу до захисту свободи та свого способу життя.
Про це у Брюсселі під час промови під назвою «Щоб запобігти війні, ми маємо витрачати більше» перед аудиторією аналітичного центру Carnegie Europe заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Росія, Китай, а також Північна Корея та Іран напружено працюють, щоб спробувати ослабити Північну Америку та Європу, розколоти нашу свободу. Вони хочуть змінити світовий порядок. Не створити справедливіший порядок, а встановити власні сфери впливу. Вони нас випробовують. А решта світу спостерігає. Ні, ми не у війні. Але ми, очевидно, й не в мирі також», — наголосив Рютте.
Він зауважив, що адресує цю промову громадянам європейських союзників по Альянсу та Канади, щоб чітко довести до них виклики, що існують у сфері безпеки, та переконати у необхідності збільшувати витрати на оборону.
«Я буду щирим – ситуація з безпеки не виглядає добре. Вона, без сумніву, є найгіршою за все моє життя, і, можу припускати, за ваше також. З Брюсселя можна дістатися автомобілем до України усього за один день. Один день – настільки близько від нас падають російські бомби та літають іранські дрони. І дуже недалеко від цього місця воюють солдати Північної Кореї», — сказав керівник Альянсу.
Він зазначив, що кожного дня ця війна спричиняє дедалі більше руйнувань та смертей. Кожного тижня більше 10 000 людей гинуть або отримують поранення з усіх сторін війни в Україні, а за період з лютого 2022 року загальна кількість жертв цієї війни перевищила мільйон.
«Путін намагається стерти Україну з мапи. Він намагається фундаментально змінити безпекову архітектуру, яка зберігала Європу в безпеці протягом десятиліть. І він намагається зруйнувати нашу свободу й наш спосіб життя», – сказав Рютте.
Він нагадав, що така агресивність Путіна не є новою. Але надто довго західні демократії нічого не робили, щоб її стримати — після подій у Грузії 2008 року, після захоплення Криму в 2014 році. Багато людей просто не хотіли вірити, що Путін розпочне повномасштабну війну в Україні у лютому 2022 року.
«Як багато сигналів до пробудження нам потрібно ще? Ми вже маємо бути серйозно занепокоєні. Я знаю, що я вже (серйозно занепокоєний — ред.)», — додав генеральний секретар НАТО.
Рютте зауважив, що Росія перевела свою економіку на військові рейки, у 2025 році її військові витрати сягнуть 7-8% ВВП, якщо не більше. Це третина російського державного бюджету, та найвищий рівень військових витрат з часів «холодної війни». Російська оборонна промисловість випускає величезну кількість танків, бронетранспортерів та боєприпасів. Те, чого Росії не вистачає у якості, вона компенсує кількістю — за допомогою Китаю, Ірану та Північної Кореї.
«Все ці пункти ведуть нас в одному очевидному напрямку: Росія готується до довготривалої конфронтації, — з Україною і з нами. Ворожі дії проти країн-союзниць є реальними, й вони прискорюються: шкідливі кібератаки з обох сторін Атлантики, замахи на вбивство у Великій Британії та у Німеччині, підриви на складі боєприпасів в Чехії, перетворення на зброю мігрантів, які нелегально переправляються в Польщу, Литву, Латвію та у Фінляндію, електронні перешкоди для цивільної авіації у регіоні Балтії», — сказав керівник НАТО.
Він наголосив, що всі ці атаки не є просто ізольованими інцидентами, вони спричинені скоординованою кампанією, що спрямована на дестабілізацію суспільств у країнах Заходу та на те, щоб відвернути їх від підтримки України.
«Вони (росіяни – ред.) обходять нашу систему стримування та приносять лінію фронту просто до наших вхідних дверей, і навіть у наші домівки», — зазначив Рютте.
Як повідомлялося, на початку грудня Рютте наголосив, що у сучасній безпековій ситуації раніше визначений мінімальний показник витрат на оборону у 2% від ВВП вже не відповідає потребам стримування й оборони Альянсу.
Наразі країни НАТО ведуть переговори про збільшення цільових витрат блоку на оборону, які можуть сягати 3% ВВП, або навіть більше. Вже тепер у низці «прифронтових» держав, зокрема в Польщі та в країнах Балтії, оборонні бюджети перевищують такий перспективний «поріг» оборонних витрат.
Фото: Getty Images
Залиште відповідь