Останні дослідження вчених виявили, що рифи на півночі Великого Бар'єрного рифу зазнали суттєвих втрат коралового покриву після літа екстремальної спеки, двох циклонів і великих повеней.
Про це повідомляє The Guardian, передає Укрінформ.
Згідно з результатами досліджень учених із Австралійського інституту морських наук, після наймасштабнішого знебарвлення коралів у найбільшій у світі рифовій системі, в районі Куктауна та острова Лізард (Lizard Island) втрачено понад третину живих твердих коралів — це найбільше щорічне скорочення за 39 років спостережень.
Учені дослідили 19 рифів між Кернсом і Куктауном, з них на 12 рифах спостерігалося падіння коралового покриву від 11% до 72%.
Отримані результати є першою офіційною оцінкою від минулого літа, коли тепловий стрес був достатньо високим, щоб знебарвити понад 70% коралів планети, зачепивши рифи в більш ніж 70 країнах.
Більшість випадків загибелі коралів були спричинені тепловим стресом, викликаним зміною клімату, але були також наслідки двох літніх циклонів і повеней, коли прісна вода потрапляла у води рифів. Найбільший тепловий стрес минулого літа спостерігався в південній частині рифу.
За словами вчених, деякі види коралів мають набагато кращий вигляд, ніж інші, і наразі дані свідчать про те, що рифи на зовнішньому шельфі постраждали набагато менше. Більшість рифів тепер мають помірний рівень коралового покриву — від 10% до 30%.
Масове знебарвлення коралів було «нечуваним» до кінця 1990-х років, але нині воно відбувається на рифах «раз на два роки», і ця ситуація погіршуватиметься з продовженням глобального потепління. Масове знебарвлення 2024 року стало п'ятим з 2016 року.
«Великий Бар'єрний риф може відновитися, але є межі його стійкості, — сказав Річард Лек, керівник відділу океанів Всесвітнього фонду природи Австралії. — Він не може постійно зазнавати таких ударів. Австралія повинна взяти на себе зобов'язання щодо скорочення викидів на федеральному рівні щонайменше на 90% від рівня 2005 року до 2035 року, припинити схвалення нових проєктів з видобутку викопного палива і підтримати глобальні зусилля щодо укладення глобального договору про поступову відмову від усіх видів викопного палива».
Як повідомляв Укрінформ, науковці під час досліджень поблизу Соломонових островів у Тихому океані виявили найбільший у світі корал – його видно навіть із космосу.
Фото: Australian Institute of Marine Science
Залиште відповідь