У Латвії триває демонтаж останнього великого пам’ятника радянській армії

У місті Резекне, на сході Латвії, з ранку середи розпочався демонтаж пам'ятника радянським «солдатам-визволителям».

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на національного мовника LSM.

Роботи з демонтажу пам'ятника радянським солдатам, відомого тут як «Альоша», розпочалися о 5-й годині ранку. Близько 8.30 скульптуру зняли з постаменту. Станом на денний час йдуть роботи з демонтажу основи монумента. Пам'ятник обнесений парканом, чергують поліцейські. Обстановка на місці спокійна. Рух пішоходів на сусідній вулиці Латгалес не обмежений.

Демонтаж великого пам’ятника радянській армії у Латвії / Фото: Renāte Lazdiņa/Latvijas Radio

Заклика від керівництва міста попрощатися з пам'ятником, як це напередодні сталося під час демонтажу пам'ятника в Даугавпілсі (і що спричинило невеликі заворушення), не надходило.

Напередодні мер Резекне Олександр Барташевич лише заявив, що демонтаж «Альоші» — це "велика помилка для держави", яку не підтримує більшість жителів міста. Він також висловив думку, що «у нас достатньо цивілізовані люди, щоб прийняти це». У своєму відеозверненні у Фейсбуці мер закликав не «провокувати поліцію» та «поводитися гідно» під час демонтажу.

Пам'ятник червоноармійцям, що демонтується, був встановлений 1976 року. Його створили скульптори Отто Калейс та Оярс Сіліньш.

Тема знесення пам'ятників стала особливо актуальною у Латвії після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.

У парку Перемоги у столичній Ризі з 22 серпня розпочатий демонтаж великого монумента «визволителям», 25 серпня був знесений головний елемент меморіалу – 79-метровий обеліск. Наприкінці жовтня був демонтований пам'ятник «Захисникам Лієпаї 1941 року». У ніч на 31 жовтня знесли два радянських пам'ятника в Даугавпілсі.

Источник