Росія вийшла з договору про звичайні збройні сили

Росія вийшла з договору про звичайні збройні сили

Фото: Reuters (архівне фото) Путінська Росія поступово розриває всі договори у сфері оборони із Заходом

Росія остаточно прощається з ДЗЗСЄ без жалю і з повною впевненістю у своїй правоті, зазначили у МЗС РФ.

Країна-агресор Росія остаточно завершила процедуру виходу Росії з Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ). Документ припинив своє існування для Москви, повідомило МЗС РФ у вівторок, 7 листопада.

«Росія остаточно прощається з ДЗЗСЄ без жалю і з повною впевненістю у своїй правоті. Отриманий при його створенні та виконанні досвід – як позитивний, так і негативний – буде врахований», – йдеться у заяві.

Зазначається, що одночасно втратили чинність для РФ ще дві юридично зобов’язуючі угоди, нерозривно пов’язані з ДЗЗСЄ: Будапештська угода від 3 листопада 1990 року про максимальні рівні для наявності звичайних озброєнь і техніки шести держав-учасниць Варшавського Договору, а також Фланговий документ від 31 травня 1996 р. року.

Росія звинуватила США в тому, що розширення НАТО призвело до того, що країни Альянсу «відкрито обходять» групові обмеження договору, а також додала, що прийняття Фінляндії в НАТО та заявка Швеції на вступ до Альянсу означають, що договір мертвий.

Не забули у Москві і про Україну, звинувативши країни у НАТО у «розпалюванні конфлікту».

«Навіть формальне збереження ДЗЗСЄ стало неприйнятним з погляду докорінних інтересів безпеки Росії», – резюмували у відомстві Сергія Лаврова.

ДЗЗСЄ був підписаний 19 листопада 1990 року в Парижі представниками 16 держав-учасниць НАТО та шістьма державами-учасницями Організації Варшавського договору (ОВД) – СРСР і п’ятьма його союзниками. ДЗЗСЄ набув чинності вже після розпаду «соціалістичного табору», ОВД та Радянського Союзу – 9 листопада 1992 року. Договір встановлював юридично обов’язкові обмеження на ключові категорії звичайних військових озброєнь держав-учасниць.

У 2004 році РФ ратифікувала Угоду про адаптацію ДЗЗСЄ від 19 листопада 1999 року (не набуло чинності).

Учасники угоди вимагали від Росії виконання зобов’язань з виведення військ із Грузії та Молдови. У 2007 році РФ призупинила свою участь в договорі, а в 2015 році – участь у засіданнях спільної консультативної групи з угоди.

Нагадаємо, 21 лютого 2022 року президент Путін заявив про призупинення участі Росії в Договорі про стратегічні наступальні озброєння (ДСНО) у посланні до Федеральних зборів. Вже 22 лютого закон одноголосно ухвалили Держдума РФ та Рада Федерації.

Джерело